Piramidy i stadiony.

Oglądając kolejne odcinki Ancient Aliens doszedłem do piramid w Egipcie i osobiście budowanie ich wydaje mi się do tego stopnia bezsensowne i ekonomicznie nieuzasadnione, że tezy zwolenników starożytnych kosmitów wydają się nabierać sensu.


Ale zaraz, czy we współczesnych czasach nie mieliśmy rewii politycznego debilizmu, ekonomicznego kretynizmu i ogólnonarodowego oszołomienia - masowej hipnozy (w mediach) która pchnęła nas do czegoś jeszcze durniejszego niż budowa piramid?


Jasne! Euro 2012 i stadiony! Polska, jako państwo, wydała grube miliardy na obiekty służące bardzo nielicznym, w dodatku przynoszące kolosalne straty i będzie tak dalej... rok w rok... aż do nieuniknionego wyburzenia stadionów (mówię właśnie, że to znacznie durniejsze niż piramidy, bo piramidy przynajmniej stoją po dziś dzień i przynoszą zyski z turystyki!) http://finanse.wp.pl/gid,15113264,kat,36874,title,Ile-tracimy-na-stadionach,galeria.html

Po stadionach pozostanie betonowe rumowisko, a nasi potomkowie dalej będą spłacać długi zaciągnięte na organizacje tych straceńczych igrzysk, w których w dodatku, na własnych stadionach, w żenującym stylu dostaliśmy w dupsko!

Komentarze

  1. Hmmm... bezsensowność i nieekonomiczność działań władzy jako dowód na pobyt kosmitów na ziemi...
    Remigiuszu, weźmy i zbadajmy tę hipotezę ;)
    Może jak nie Nobla to chociaż Ig Nobla dostaniemy? ;)))

    Te stadiony to mnie bolą podwójnie...
    Raz, że tyle pieniędzy zmarnowano, a dwa, że ja z tego wcale nie skorzystam, bo dobrowolnie to ja się raczej nigdy tam nie wybiorę
    Roman

    OdpowiedzUsuń
  2. po prostu skoro z ludzkiej perspektywy piramidy były bezsensowne - to może były potrzebne kosmitom

    jednak tę samą analogię można rozpiąć na euro 2012

    (ten post jest ironiczny)

    co do fanów piłki nożnej - 99% i tak oglądała mistrzostwa w TV więc po co dla tego 1% fanów budowano te megalityczne stadiony?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo waadza potrzebowała piramid? ;)
      Roman

      Usuń
    2. pytanie po co?

      z punktu widzenia władzy ówczesnej lepiej było wyposażyć za tę kasę niezłą armię i podbić np. Mezopotamię

      Usuń
  3. Wiesz... splendor, "pablikrelejszyn"...
    Racjonalności się nie doszukuj...
    Zważywszy na to , że ludzie en masse postępują mało racjonalnie z własnymi pieniędzmi (racjonalnie tylko wówczas jeśli już naprawdę muszą) to nie ma sie co dziwić waadzy tym bardziej że waadza wydaje cudze, a nie swoje...
    Choć z drugiej strony... dzięki temu waadza kupiła sobie kilka kolejnych chwil spokoju, bo torchęl udzi miało (bezsensowną ale jednak) pracę i dostało za nią trochę czosnku cebuli i złotówek :)
    No i jakie pole do ustawienia (na stanowiskach i finansowo) tych tzw. "swoich"?
    Roman

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale na krótko - bo więcej ludzi straciło pracę i firm zbankrutowało na tej hucpie, niż było pożytku

      kontrahenci masowo nie popłacili podykonawcom, pieniądze wyprowadzili przez spółki-córki, a sprzęt z egzekucji komorniczych pojechał teraz do Soczi

      jeden wielki przekręt

      Usuń
    2. Oczywiście, że na krótko...
      Bo w demokracji zasadniczo rządzi się "na krótko"...
      Robi sie tak żeby był dobry wynik w najbliższych wyborach...
      Myslenie (i działanie) z perspektywą 20-30-50-100 lat jest waadzy równie obce jak mi podpisanie się pod hipotezą "starożytnych kosmitów" :))
      W sumie po zastanowieniu muszę stwierdzić, że chyba każdej waadzy jest to obce, no może kiedyś myślano na kilkanaście-kilkadziesiąt lat do przodu i tylko w demokracji skrócono to do absurdu...
      Roman

      Usuń
    3. ale Tusk już rządzi drugą kadencję... czyżby przez "nieudolność"?

      przecież zgodnie z prawidłami demokracji polskiej należało przegrać i zostawić ten syf przeciwnikom

      Usuń
    4. No oczywicie... W pierwszej kadencji nie zrobił nic konkretnego dla Polski, teraz też do tego zmierza...
      Ale to jaby nie mój problem :) Raz już Polacy byli w takiej sytuacji i sobie poradzili, to i teraz sobie kiedyś poradzą...
      Córce tłumaczę, że trzeba "robić swoje" i wysysać dostępne możliwości, a reszta jest kwestią najbliższych 40-60 lat
      Roman

      Usuń
  4. Budowa piramidy była dla Egipcjan aktem religijnym. Od dawna już zarzucono hipotezę (zresztą, przez Herodota zapodaną, 2500 lat temu - czyli... 2000 lat po zbudowaniu piramid!), że budowali je niewolnicy poganiani batogami. Było to coś w rodzaju wotum całego egipskiego ludu i wszystko wskazuje na to, że udział w budowie był dla zwykłego Egipcjanina NAGRODĄ i wielkim zaszczytem!

    Natomiast podbój Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e...? Do zrobienia, tylko po co..? Tak odległej prowincji przy ówczesnej logistyce utrzymać by się nie dało - a co by chłopów zginęło po drodze transportując za wojskiego jego bagaże - o tyle zmniejszyłaby się powierzchnia ziemi uprawnej w Egipcie... Jak to już całkiem akuratnie Prus w "Faraonie" wywiódł!

    Z tego punktu widzenia, budowa naszych stadionów ma DOKŁADNIE TEN SAM SENS. Jest to religijne wotum, które nasz umęczony lud złożył, rękoma swego Wielkiego Przywódcy, na ołtarzu ekonomii popytowej i populizmu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w jaki sposób harówa w upale mogłaby być zaszczytem, tego nie pojmę

      Usuń
    2. Wiesz, historia zna gorsze zboczenia! U Majów największym zaszczytem było dać sobie na żywca wyrwać serce w ofierze dla bogów (lub - ale to raczej dziewczynki: dać się utopić w studni...).

      Od dawna wiedziano, że uprawiana przez nich gra zespołowa, przypominająca trochę piłkę ręczną (kauczukowymi piłeczkami) miała znaczenie religijne. Ale dopiero nowsze badania pozwoliły na sformułowanie hipotezy, że w ofierze składano bogom ZWYCIĘSKĄ drużynę!

      Usuń
  5. Jak zaczną niszczeć to zrobi się z nich jarmarki europy ;P, wtedy pewnie będą zarabiać i przyniosą więcej kasy niż dziś.

    OdpowiedzUsuń
  6. Robert - reklama na tym blogu jest płatna i nie ma od tego wyjątków, z przykrością muszę skasować Twój komentarz.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zawsze można będzie z powrotem urządzić targowiska :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Mi się podoba piękny stadion narodowy (jest naprawdę super w porównaniu z poznańskim, czy wrocławskim). Cieszę się też, że nie ma tam paskudnego targowiska prowadzonego przez ludzi z półswiatka i wszystkiego co się z tym wiązało.
    Był to oczywiście znaczny wydatek, ale bądźmy szczerzy, w obecnej Europie wstyd mieć rozpadające stadiony sprzed 50lat i ogromny bazar w centrum stolicy.
    Gdyby nasz kraj był położony między Pakistanem, Bangladeszem, a Indiami, a nie w środku Europy, nie musielibyśmy przejmować się takim inwestycjami. Jest jednak inaczej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?