środa, 9 października 2013

Tajniki blogowania c.d. - walka ze spamem - wtyczka Akismet na WordPress. Filtr antyspamowy blogger/blogspot.

Wracam jeszcze na moment do spraw związanych z prowadzeniem bloga - wiem, że autorzy zaprzyjaźnionych blogów oraz osoby, które myślą o założeniu własnego bloga lub www stanowią sporą grupę czytelników, dlatego poświęcę im także część publikacji na R-O.

Koleżanka Baba ze Wsi z http://marszewskakolonia.blogspot.com/, która opublikowała kilka postów gościnnych na R-O zasugerowała mi, aby komentarze spamerskie najpierw klikać jako spam w systemie komentarzy bloggera, ew. później usuwać już ze skrzynki spam. Filtr bloggera powinien się w końcu nauczyć, że koleś podpisujący się ULRem www.mennicakr****.pl jest spamerem i jako kolejne komentarze na blogspocie/blogerze u wszystkich będą trafiać do spamboksa.

Teraz to robię, tak jak Baba radzi, wcześniej nie miałem na to czasu... do chwili kiedy spamer nie zaatakował moich wszystkich blogów.


Dziś natomiast na moim "przyszłościowym" blogu, który docelowo ma zastąpić blogspotowe Racjonalne Oszczędzanie na adresie http://oszczedzanie.info.pl/ zainstalowałem wtyczkę Akismet.

Akismet jest pluginem płatnym, jednak dla bloggerów - osób prywatnych, niekomercyjnych - a taką jestem, biorąc pod uwagę eksperymentalny charakter bloga Oszczędzanie istnieje możliwość zainstalowania Akismeta za 0$ rocznie.

Akismet łączy się z serwerami zewnętrznymi w celu identyfikacji spamu, także wprowadzonego manualnie przez ludków z SEO, wątpliwe komentarze przekazując do moderacji.

W celu zainstalowania Akismeta trzeba się zarejestrować w systemie - jest to upierdliwe, ale można wykorzystać już istniejący login w WordPress.com - jako eksperymentujący webdesigner i bloger oczywiście miałem już takie konto. Uzyskany klucz rejestracyjny wpisałem w zakładce konfiguracyjnej wtyczki Akismet na moim WordPress na nowym blogu.

Jak sprawdzi się ten system na moim blogu? Zobaczymy. Może nie trzeba będzie dzięki niemu wchodzić w system Disqus? Na pewno dam Wam znać co się dzieje, chyba że sami macie jakieś uwagi co do Akismeta i będziecie mieli ochotę napisać.

Z innych ciekawostek - pierwsza próba migracji na WordPress, czyli oszczedzanie.biz została omyłkowo zabanowana przez Google i dopiero dziś, po kilku miesiącach blog został przywrócony. Co będzie dalej z domeną biz... zobaczymy, może sprzedam tę domenę, na razie mam dużo pracy nad mocno doinwestowanym http://oszczedzanie.info.pl/ i doskonalę swoje umiejętności wordpressowe, pisania i modyfikacji skryptów php.

Pozdrawiam!

3 komentarze:

 1. Wtyczkę Aksimet od razu zainstalowałem na nowej stronie (wordpress). Już wyłapała 650 komentarzy będących spamem przy 15 konstruktywnych komentarzach na stronie.

  Jednym słowem działa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to jest alternatywa do wejścia w Disqus, który w Polsce ma złą famę

   Usuń
 2. "Już wyłapała 650 komentarzy będących spamem"

  to dobrze pokazuje skalę problemu, z którymi muszą mierzyć się autorzy blogów finansowych

  OdpowiedzUsuń