poniedziałek, 25 maja 2015

Jakie znaczenie ma wybór Prezydenta RP?

Za nami wybory, wszyscy naokoło mówili o zaletach tego, czy drugiego kandydata, o konsekwencjach z tym związanych, o przyszłości Polski po naszym wyborze. Osobiście,  wbrew temu co kreują media – iż ten wybór nie ma aż tak wielkiego znaczenia dla ludzi takich jak Ty czy ja, chyba, że mówimy o znaczeniu emocjonalnym. Dlaczego?

Stanowisko Prezydenta RP jest stanowiskiem głównie reprezentacyjnym, bowiem nie jesteśmy państwem o systemie prezydenckim, kompetencje prezydenta są mniejsze niż większości się wydaje, najważniejszą osobą w naszym państwie i tak wydaje się premier. Nie tu miejsce na wykład z wiedzy o społeczeństwie, każda osoba zainteresowana zweryfikowaniem moich słów znajdzie odpowiednie informacje w ogólnodostępnych źródłach.

Wreszcie jesteśmy państwem członkowskim UE, której nasza Konstytucja przekazała część mocy decyzyjnej (i de facto naszej suwerenności państwowej).

Tak więc mamy dużo emocji przy drugorzędnym teatrzyku.

Uważam, że wybory w Polsce są całkowicie niepotrzebne. Prezydenta powinno po prostu mianować Zgromadzenie Narodowe (Sejm+Senat na wspólnym posiedzeniu) z wysuniętych przez dane partie i/lub kluby parlamentarne kandydatur. Przy czym kandydat powinien być przebadany przez komisję złożoną z psychologów, polonistów i logopedów. W zasadzie to wszystko. Byłoby o wiele taniej, bez zbędnego szarpania się.

Zadasz pytanie – czy głosowałem? Tak, mimo sceptycyzmu, głosowałem.

Z dużą rezerwą podchodzę jednak do jakichkolwiek obietnic wyborczych Szanownych Kandydatów, bowiem wedle mojej wiedzy Prezydent RP dysponuje co prawda jakąś tam inicjatywą ustawodawczą i jego zadaniem jest podpisywanie ustaw (może je odrzucić, ale to weto może zostać oddalone przez Parlament RP), jednak sam w sobie Prezydent RP nie ma jakiejś szczególnej mocy, aby składane obietnice wdrożyć w życie. Także tutaj, duża rezerwa do rewelacyjnych obietnic wyborczych składanych przez Szanownych Kandydatów.

Co myślę o  głosowaniu?

Nasz wybór nie zastąpi naszych indywidualnych wyborów życiowych, naszych wyborów co do kwestii opisywanych na moich blogach, np. pracy, kariery, inwestycji, oszczędności.

Wybór tego, czy innego Szanownego Kandydata, nie zmieni naszego życia, ani rzeczywistości naokoło. Przede wszystkim za to jesteśmy odpowiedzialni sami. Żaden polityk nie zadba o dobrobyt Twój ani Twojej rodziny - możesz to zrobić jedynie samodzielnie.

Nasz dobrobyt ekonomiczny jest w naszych rękach ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz