poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Zamek Malbork - zdjęcia - wycieczka w wariancie oszczędnościowym!

Dziś zaliczyłem wycieczkę po Malborku w wariancie oszczędnościowym. Dlaczego oszczędnościowym? W poniedziałki w Malborku wstęp do zamku jest formalnie "za darmo" za wyjątkiem tzw. opłaty za przewodnika (samodzielne zwiedzanie jest ofiacjalnie zabronione). 

Można jednak za 8 zł (i okazaniem dokumentu osobistego) od osoby wynając przewodnika elektronicznego (specjalne urządzonko) i po zamku de facto chodzić samodzielnie. Nie wszystkie ekspozycje są otwarte w poniedziałek, ale co tam... i tak jest fajnie... Koszt parkingu przy zzamku to 10 zł/dzień.

Specjalnie dla Was, wykorzystujac integrację mojego tabetu z kontem G+ i tym samym z Blogspotem/Bloggerem przygotowałem małą, wirtualną wycieczkę po znanym na całym świecie zamku Królów Polskich (bo, jakbyście nie wiedzieli, po finalnym poddaniu się i "likwidacji" Krzyżaków zamek stał się w końcu oficjalnym polskim zamkiem królewskim wchodzącym w skład tzw. Korony!).

Przy okazji takich wypraw lubię odkłamywać historię, np. mit jakoby było to dzieło "narodu niemieckiego". To jest wierutna bzdura. Niemców wtedy nie było ani jako państwa, ani jako odrębnego narodu, a Krzyżacy od początku swojego istnienia byli formanie lennikami Polski i wszystkie wojny krzyżackie należy rozpatrywać tylko i wyłącznie w kontekście wojny domowej Rzeczypospolitej (podobnie jak burdy Kozackie). Cały dorobek ich epoki, tej naszej "zbuntowanej prowincji" jest naszym polskim dziedzictwem narodowym. 

Nasz królewski zamek w Malborku z niemal całkowitego zniszczenia w 1945 odbudowano z równym poświęceniem całego narodu polskiego podobnie jak Warszawę. Zapraszam do zerknięcia na zdjęcia...
A na koniec niespodzianka, obecni mieszkańcy zamku... ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz