Spirala zadłużenia, czyli za dużo szybkich pożyczek. Jak wyjść z długów?

Zobowiązanie finansowe, takie jak krótkoterminowa pożyczka – nawet 30-dniowa - to poważna decyzja. Wystarczy nagły problem z płynnością finansową, aby zadłużony nie miał wystarczających środków na spłacenie długu. Problemy ze spłatą jednego zobowiązania mogą doprowadzić do wpadnięcia w pętlę zadłużenia, zwaną także spiralą kredytową.

Przesunięcie spłaty szybkiej pożyczki

Jeżeli problemy finansowe są chwilowe i dziura w budżecie domowym zostanie załatana w kolejnym miesiącu, dłużnik powinien jak najszybciej zwrócić się do pożyczkodawcy z podaniem o przedłużenie terminu spłaty zobowiązania finansowego.

Przedłużenie nie jest bezpłatne. Do umowy zostanie dołączony aneks, którego koszt poniesie pożyczkobiorca. Koszt zostanie doliczony do ostatecznej kwoty do spłacenia, dlatego należy o tym pamiętać!Zaciągnięcie pożyczki na spłatę pożyczki?

Zaciągnięcie pożyczki na spłatę długów w innej firmie pożyczkowej może być opłacalnym pomysłem, jeżeli pożyczkobiorca jest w stanie spłacić nową pożyczkę w wyznaczonym terminie. Mimo że tym sposobem można uzyskać nowy termin spłaty zobowiązania, należy mieć pewność, że koszty nowej pożyczki nie będą przekraczać kosztów tej pierwszej. Jeśli dłużnik ma poważne problemy finansowe, może wystosować podanie o rozłożenie spłaty pożyczki na raty.

Jednak bezsensowne jest zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę tylko jednej raty pierwszej pożyczki. W kolejnym miesiącu dłużnik ma do spłacenia nie jedną, ale dwie pożyczki – kolejną ratę pierwszej i drugą pożyczkę – kwotę powiększoną o oprocentowanie.

Niebezpieczeństwo pętli zadłużenia

Jeżeli klient firm pożyczkowych nie będzie w stanie spłacić nowej pożyczki, na nią prawdopodobnie również weźmie…pożyczkę, albo nawet dwie. Takie postępowanie to błędne koło, które prowadzi do pętli zadłużenia, z której bardzo trudno wyjść, jeżeli nie potrafi się osiągnąć stabilizacji finansowej i stałych dochodów, które wystarczałyby na życie i pokrycie długów. Spirale pożyczkowe mogą być tragiczne w skutkach. Dlaczego nie warto brać kolejnych pożyczek, można przeczytać tutaj: https://www.pozyczkomat.pl/kategoria/bezpieczne-pozyczki/spirala-kredytowa-jak-wybrnac-z-dlugow.

Pierwsze kroki na drodze do wyjścia z długów

Najlepiej zacząć prowadzić szczegółowy budżet domowy, szukać pomocy u znajomych, rodziny, a także rozpocząć poszukiwania bezpłatnej porady prawnej. Może się okazać, że konsument trafił na nieuczciwego pożyczkodawcę, naliczającego horrendalnie wysokie prowizje i opłaty, co najmniej kilkukrotnie przewyższające kwotę samej pożyczki – wtedy sąd może oddalić obowiązek spłaty długu powstałego w wyniku naliczania tychże prowizji.

Zaciskanie pasa i analiza długów

W innym wypadku zadłużony powinien przede wszystkim mocno zacisnąć pasa, zacząć intensywnie oszczędzać i najlepiej – wygospodarować czas na pracę dorywczą. W ten sposób uzyskanie dodatkowych dochodów może pozwolić na jednorazowe spłaty poszczególnych zadłużeń, co z kolei pozwoliłoby uniknąć kolejnych opłat za przedłużanie spłaty wszystkich pożyczek i naliczania prowizji. Przydatna będzie lista długów z odsetkami i terminami spłaty. Dzięki niej można ustalić, które odsetki są największe i które zadłużenia powinny zostać spłacone w pierwszej kolejności.

Konsolidacja niespłaconych pożyczek

Dłużnik może się zastanowić nad konsolidacją wszystkich zadłużeń w jedno, spłacane przez dłuższy czas. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego na zadłużenia jest jednak uzależnione od ich wysokości oraz dochodów dłużnika – bank może odmówić przyznania takiego kredytu, jeżeli dłużnik nie będzie w stanie spłacić konsolidacji.

Liczy się też wsparcie psychiczne

Sytuacja pętli pożyczkowej może spędzać sen z powiek i znacznie pogarszać stan zdrowia w wyniku nieustannego stresu. Ważne jest, aby dłużnik znalazł pomoc i wsparcie – chociażby na internetowych forach finansowych dla zadłużonych, gdzie może otrzymać cenne wskazówki i porady na temat tego, jak wyjść z spirali zadłużeń. Ci, którzy już przez to przeszli, będą potrafili udzielić praktycznych wskazówek w postępowaniu z konkretnymi pożyczkodawcami. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?