Jak oszczędzić na wymianie walut?

Wybierasz się wkrótce na letnie wakacje, przeglądasz oferty biur podróży, a może już dokonałeś wstępnej rezerwacji… Być może zaplanowałeś już majówkę za granicą... (to super pomysł, ja kiedyś majówkę spędziłem na Ibizie za zdecydowanie niższą cenę niż w „sezonie imprezowym”) ... 

  
Chwyć gotówkę!
Tak czy inaczej jedną z kwestii, o której już warto pomyśleć w aspekcie podróży jest zapewnienie sobie zapasu gotówki. Pisałem już o tym, że na ogół płacenie kartą za granicą jest mało korzystne, dlatego gotówka będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem (szczególnie jeśli opłaciliśmy sobie już hotel i wyżywienie). Po gotówkę najczęściej udajemy się do kantoru.
Czy istnieją jednak rozwiązania lepsze niż kantor „u Staszka” przy pobliskim supermarkecie? Jasne, że tak! W tym wpisie postaram się przedstawić jedno z nich, z funkcjonalnością znacznie większą niż tylko wymiana złotówek przed wyjazdem „pod palmy”, będzie to internetowy kantor wymiany walut, np. Rkantor.com, obsługujący 5 walut: zł., euro, funty, franki oraz dolary /PLN, EUR, GBP, CHF, USD/.
Dlaczego taniej?
Mechanizm oszczędzania na korzystaniu z kantoru internetowego jest bardzo prosty. Taki kantor oferuje niski spread. W Rkantor.com dzięki zgromadzonym punktom promocyjnym można wymieniać waluty po kurcie średnim, bez spreadu. Zaraz... zaraz... o czym tu mowa i czym jest spread? Najprościej mówiąc to różnica między kursem kupna waluty obcej i kursem sprzedaży, czyli de facto koszt wymiany waluty.
W Rkantor.com już podczas darmowej rejestracji na start możesz dostać 1500 pkt na wymianę walut bez spreadu!
Jak to zrobić?
Podczas rejestracji podaj kod polecający ode mnie: 93004916 (uzyskasz wtedy bonus większy, niż przy rejestracji bez mojego polecenia).

Czy muszę mieć konto walutowe?
Nie, mimo że właścicielem Rkantor.com jest Raiffeisen Polbank, to kantor ma odrębną od banku strukturę i specjalne konto walutowe nie jest tu potrzebne (żeby korzystać z tego kantoru nie trzeba zakładać dodatkowego konta w banku). Jak każdy kantor internetowy Rkantor.com ma rachunki w najpopularniejszych bankach w Polsce. Dzięki temu pieniądze przesyłane są natychmiast między kontami tego samego banku. Plusem współpracy z bankiem jest to, że wymienioną walutę bez trudu odbierzemy bez żadnych opłat bezpośrednio w jednym z 263 oddziałów Raiffeisen Polbank.
Co ciekawe, jest też możliwość odbioru waluty w bankomatach Euronetu – zlecasz odbiór waluty w bankomacie Euronet, dostajesz kod w SMS i wypłacasz pieniądze z bankomatu bez karty. Możemy też zlecić dostarczenie waluty do domu przez kuriera InPost. Naprawdę sprytne!
Oczywiście jeśli jednak masz już gdzieś konto walutowe i chcesz obejść się bez fizycznej gotówki to możesz zwyczajnie zrobić przelew na Twoje konto walutowe. (Przelewy walutowe i w PLN do 11 największych banków są bezpłatne, jak i samo korzystanie z Rkantor.com).
Kantor to nie wszystko...
Czy jest jeszcze inna opcja na uzyskanie obcej waluty niż korzystanie z kantoru? Jak najbardziej. Jest to giełda wymiany walut online. Na giełdzie walutowej Rkantor.com możemy kupować i sprzedawać waluty innym użytkownikom serwisu, bez pośredników, po samodzielnie ustalonym kursie wymiany, czyli można zakupić walutę nie tylko bez wspomnianego wcześniej spreadu, ale nawet nieco poniżej kursu, o ile tylko trafi się odpowiedni oferent. Co najważniejsze obecna prowizja serwisu wynosi 0%. System umożliwia automatyczne kojarzenie transakcji, narzędzia zabezpieczające transakcje, automatyczne ustalenie kupna/sprzedaży po wyznaczonym przez nas kursie, więc korzystanie z serwisu będzie proste i przyjemne. Inne korzyści z korzystania z kantoru użytkowania internetowego lub giełdy?
Na początku wpisu wspomniałem o podróżach, jednak turystyczne użycie waluty obcej to przecież nie wszystko. Co jeśli niektóre zakupy, lub transakcje w Twojej firmie rozliczasz za pomocą waluty obcej. Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad opcją korzystniejszą niż to, co oferuje Ci Twój bank? Może spłacasz kredyt w walucie obcej i nie bardzo zastanawiasz się na jakiej właściwie zasadzie bank przelicza kurs. Zainteresuj się narzędziem, o którym wspomniałem w powyższym wpisie. To tylko chwila na zapoznanie się z kantorem, giełdą on-line, a korzyści - oszczędności, które dzięki temu osiągniesz mogą być, w dłuższym wymiarze czasu, znaczne.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

Zarabianie pieniędzy? Czy studia są potrzebne?

Jak zbudować bunkier