Jak oszczędzać bez wyrzeczeń?

Co prawda wystarcza ci pieniędzy na bieżące wydatki aż do następnej wypłaty, ale może najwyższy czas, żeby zaoszczędzić nieco i móc sobie pozwolić na większy wydatek od czasu do czasu? Boisz się, że wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami? Nic się nie martw, pokażemy ci, że oszczędzanie może być łatwe i przyjemne.

Oszczędzaj na wodzie
Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest przykręcenie nieco kurka z wodą. Nie oznacza to, że masz przestać się myć codziennie lub przestawić na jednorazowe naczynia, żeby zaoszczędzić na zmywaniu. Na początek zamień kąpiel w wannie na prysznic i zakręcaj wodę przy goleniu i myciu zębów. Jeśli przez jeden miesiąc, na próbę, będziesz moczyć szczoteczkę przed nałożeniem pasty i przepłukiwać wodą z kubeczka albo napuszczać wodę do zlewu podczas golenia, to szybko zdziwisz się, ile można zaoszczędzić na takich prostych czynnościach.

Oszczędzaj na prądzie
Gaś za sobą światło, kiedy wychodzisz z jakiegoś pomieszczenia. Wyłączaj sprzęty, których nie używasz. Nawet komputer w trybie czuwania pobiera cenna energię. Postaraj się wyciągać z gniazdka ładowarki po skończeniu ładowania i zacznij gotować w czajniku tylko tyle wody, ile rozlejesz do filiżanek czy kubków. Nie ma sensu marnować energii na zagrzanie całego czajnika skoro nikt go nie wypije. Dobrym sposobem jest też wykorzystywanie pokrywek do garnków i patelni, które pod przykryciem szybciej doprowadzą do wrzenia potrawy, które w nich przygotowujesz.


Oszczędzaj na jedzeniu
Przed każdym wyjściem z domu upewnij się, że masz w torebce przekąskę, którą będziesz mogła zjeść, kiedy zgłodniejesz będąc „na mieście”. W innym wypadku sięgniesz po fastfooda lub zajdziesz do restauracji i niepotrzebnie wydasz pieniądze. Niezjedzone warzywa możesz zamrozić zanim zepsują się w lodówce, wystarczy je wcześniej zblanszować. Jeśli zostanie ci z obiadu trochę sosu, zawekuj go w słoiczku i zjedz w ciągu miesiąca. Będzie idealny na dzień, w którym zabraknie czasu na gotowanie. Jeśli upieczesz za dużo mięsa, możesz zrobić bigos i go także przechowywać w słoiku.

Oszczędzaj na zakupach
Przed każdym wyjściem na zakupy zrób listę rzeczy, które musisz kupić. Możesz podeprzeć się gazetkami promocyjnymi sklepów. Dlaczego nie przejść się spacerkiem kilka kroków dalej, jeśli jakiś produkt jest w atrakcyjnej cenie? Zyska twój portfel i twoje zdrowie. Jeśli brak ci czasu, lub po prostu z czystej wygody wybierz zakupy online. Już coraz więcej sklepów oferuje takie rozwiązanie i warto z niego skorzystać. Oszczędzasz nie tylko swój cenny czas, ale też pieniądze.

Rad na temat oszczędzania udzielili eksperci Ferratum Bank, który udziela pożyczek na krótki i długi termin spłaty w 21 krajach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?