Konto dla studenta – czym jest i co daje posiadaczowi?

W czasie studiów można korzystać z szeregu ulg i zniżek, które pozwalają przedłużyć finansową niezależność. Ten uprzywilejowany czas w życiu młodych ludzi stanowi idealny moment do tego, aby założyć konto studenckie – rachunek osobisty, który uwzględnia potrzeby i zasobność kieszeni młodego człowieka.
Posiadanie konta bankowego jest w wielu sytuacjach nie tylko wygodne, ale wręcz koniecznie. Dzięki niemu, student może otrzymywać stypendium, wynagrodzenie, kolejne transze preferencyjnego kredytu studenckiego czy obsługiwać bieżące wydatki. Co więcej, bez konta osobistego nie będzie mógł on wyjechać na wymianę zagraniczną czy skorzystać z dodatkowych produktów i usług bankowych. Osoby, które zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego rachunku, powinny zainteresować się ofertą kont studenckich. W niniejszym artykule przedstawiamy czym charakteryzują się tego typu produkty i jakie udogodnienia zapewniają najlepsze z nich.
Czym jest konto dla studenta?
Wiele banków oferuje konta studenckie, kierowane do osób między 18 a 26 rokiem życia. Wbrew nazwie, tego rodzaju rachunki zazwyczaj mogą zakładać nie tylko studenci, ale także inni młodzi klienci, którzy spełniają podane kryterium wiekowe. W praktyce, konto dla studenta nie różni się zasadniczo od zwykłego rachunku bankowego. Pozwala otrzymywać należności, robić przelewy, opłacać zakupy w sieci, a dzięki powiązanej z nim karcie debetowej – wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić szybko i wygodnie w sklepach stacjonarnych, kinach czy restauracjach. Podobnie jak klasyczny rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, konto studenckie daje także możliwość podpięcia do niego kolejnych produktów i usług bankowych, takich jak lokaty, konta oszczędnościowe czy kredyty. Choć podobieństw pomiędzy tradycyjnymi ROR-ami a rachunkami studenckimi jest wiele, te ostatnie uwzględniają fakt, iż potrzeby młodych osób różnią się od wymagań przeciętnych klientów. Wyrazem tego są niskie opłaty za dokonywanie poszczególnych operacji i niezbyt wygórowane kryteria, które pozwalają ich uniknąć. Rachunki te, niekiedy, gwarantują też dodatkowe korzyści w postaci rabatów, zniżek i ofert specjalnych, z których nie zawsze mogą korzystać posiadacze tradycyjnych kont osobistych. Szereg korzyści i udogodnień występuje wprawdzie w przypadku obydwu typów rachunków, jednak warto im się przyjrzeć z punktu widzenia potrzeb młodego człowieka.
Obsługa konta studenckiego przez Internet
Dziś każdy bank udostępnia swój własny internetowy system transakcyjny, który pozwala w wygodny sposób zarządzać środkami zgromadzonymi na rachunku. Dzięki niemu można z łatwością sprawdzić saldo bieżące, listę poniesionych wydatków czy zlecić przelew. Dobre konto studenckie powinno jednak umożliwiać samodzielne wykonanie wielu innych przydatnych operacji, takich jak założenie konta oszczędnościowego lub lokaty, dokonanie blokady karty płatniczej czy zmiany dziennego limitu wypłat z bankomatów.
Dostęp do środków – szybki, wygodny, w pełni mobilny
Obecnie, wraz ze wzrostem udziału smartfonów na polskim rynku, coraz większą popularnością cieszy się bankowość mobilna. Dynamiczny rozwój tego kanału bankowości wynika przede wszystkim z pojawienia się nowoczesnych technologii (GPS, czujniki położenia, kamery), które stanowią dziś standardowe wyposażenie wielu nowoczesnych telefonów. Dzięki nim, za pomocą smartfona można dziś sprawdzić saldo na rachunku, zlecić przelew, opłacić fakturę, a nawet znaleźć najbliższy bankomat. Aby uzyskać dostęp do takich udogodnień, wystarczy wybrać rachunek studencki prowadzony przez bank, który udostępnia własną aplikację mobilną lub wersję mobilną swojego systemu transakcyjnego.
Zniżki przy płatnościach kartą
Kursy językowe, pomoce naukowe, posiłki, ubrania – to tylko przykłady wydatków, które pochłaniają skromny budżet młodego człowieka. Płacąc kartą debetową, można jednak obniżyć ich wielkość lub uzyskać zwrot części wydanych pieniędzy w ramach usługi moneyback. Niektóre banki posiadają bowiem rozległą sieć firm partnerskich, w których dokonywanie płatności kartą jest premiowane zniżkami i rabatami (np. w kinach, muzeach, restauracjach czy pizzeriach).
Dodatkowe środki w ramach limitu w rachunku
Studenci, którzy potrzebują dodatkowego wparcia finansowego, mogą skorzystać z pożyczki dotowanej przez państwo (kredytu studenckiego) lub limitu debetowego w koncie (kredytu odnawialnego). W przypadku tego ostatniego, istnieje możliwość uzyskania dodatkowych środków w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, które są nieoprocentowane przez okres od 1 do 3 miesięcy. Co więcej, w niektórych bankach można też spotkać konta osobiste, które gwarantują dostęp do takich form wsparcia jak karta kredytowa ze zniżkami czy kredyt na prawo jazdy lub czesne.
Czy istnieje w pełni darmowe konto studenckie?
W ostatnim czasie praktycznie wszystkie banki podniosły opłaty za korzystanie z konta osobistego i karty płatniczej. Obecnie, niezwykle trudno jest znaleźć w pełni bezpłatny rachunek i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości sytuacja ta uległa zmianie. Częściowe lub całkowite uniknięcie kosztów jest zazwyczaj możliwe w przypadku, gdy zostaną spełnione określone wymogi dotyczące wielkości wpływów na konto czy wartości transakcji dokonywanych za pomocą karty. Niestety, młode osoby często nie są w stanie sprostać takim warunkom, w efekcie czego są zmuszone ponosić dodatkowe koszty, które mogą sięgać nawet kilkunastu złotych miesięcznie.
Produktem, który wyróżnia się na tle konkurencji jest konto studenckie oferowane przez Bank SMART. Rachunek ten gwarantuje bowiem bezwarunkowo bezpłatne:
  • otwarcie i prowadzenie konta,
  • wydanie i użytkowanie karty debetowej,
  • internetowe przelewy krajowe,
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów – zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Co więcej, z funkcjonalności konta banku SMART można korzystać w szybki i wygodny sposób nie tylko przez Internet, ale również z poziomu tabletu i smartfonu. Dodatkową korzyścią jest także możliwość otrzymania kredytu odnawialnego w wysokości do 1000 zł. Szczegóły oferty można znaleźć pod adresem: http://www.banksmart.pl/konta/studenckie-smart-konto/


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?

Jak zbudować bunkier