Zakup samochodu na kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy – co bardziej się opłaca?


Zakup samochodu na kredyt to częste rozwiązanie problemu z ograniczonym budżetem. Ceny aut z drugiej ręki, a tym bardziej tych prosto z salonu, nie dla wszystkich są bezpośrednio w zasięgu portfela. Chcąc jednak mimo wszystko cieszyć się własnym samochodem, duża część z nas przy zakupie wspiera się kredytem samochodowym lub gotówkowym. Która opcja jest korzystniejsza?

Połowa kierowców postrzega posiadanie samochodu jako swoje marzenie – wynika z badania mobilności przeprowadzonego dla Volkswagen Financial Services. Dróg do realizacji tego pragnienia jest wiele – jedną z nich jest decyzja o zaciągnięciu kredytu. Każdy, kto zdecydował się w tej kwestii na pomoc banku, przekonał się, że wybór sposobu finansowania wcale nie jest taki oczywisty. Podstawowa trudność tkwi w tym, jaka forma – kredyt gotówkowy czy samochodowy – jest najkorzystniejsza.

Jak mówią, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Zakup samochodu na kredyt jest jedną z sytuacji, które doskonale pasują do owego powiedzenia. Trudno bowiem jednoznacznie określić, które ze wspomnianych rozwiązań jest lepsze, ponieważ oba mają swoje zalety i wady. O tym, co przeważy szalę na korzyść kredytu samochodowego lub gotówkowego, decyduje zazwyczaj ocena sytuacji przyszłego nabywcy i jego własne potrzeby.

Kto wybiera kredyt samochodowy?


Kredyt samochodowy, jako forma kredytu celowego, może być przeznaczony wyłącznie na zakup auta. Ten rodzaj kredytu ze względu na zabezpieczenie, jakim jest sam samochód, jest mniej kosztowny. Zazwyczaj trzeba jednak liczyć się z formalnym dzieleniem „posiadania” auta z bankiem do czasu spłaty zobowiązania. Co to oznacza dla kredytobiorcy? W trakcie okresu kredytowania ma on ograniczoną możliwość swobodnego decydowania o losie samochodu, np. o jego sprzedaży.


Kredyt samochodowy dobrze sprawdza się w przypadku zakupu nowych pojazdów. Jest to produkt oferowany w różnych odmianach przez sprzedawców aut w salonach. Dealerzy proponują swoim klientom atrakcyjne rozwiązania przygotowywane przez współpracujące z nimi zwykłe banki komercyjne lub tzw. banki samochodowe, dedykowane konkretnym markom pojazdów jak np. Volkswagen Bank. W ten sposób często możemy skorzystać również z promocyjnych cen ubezpieczeń, a doradca w salonie pomoże nam dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Zakup samochodu na kredyt gotówkowy – kiedy jest bardziej korzystny?


Sfinansowanie zakupu używanego auta kredytem samochodowym jest możliwe, ale nieco utrudnione. Banki z reguły wprowadzają ograniczenia dotyczące wieku samochodów. Zwykle auta w chwili zakończenia umowy kredytowej nie mogą być starsze niż 10 lat. Większą swobodę w wyborze przedmiotu finansowania daje kredyt gotówkowy.

Kredytobiorca, wnioskując do banku, nie musi precyzować celu, na który przeznaczy pieniądze. Nie ma też obowiązku dokonywania zakupu od razu, środki z kredytu może wykorzystać w dowolnym momencie. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożyczoną od banku gotówkę wydać na rejestrację lub ubezpieczenie nowego samochodu. Za swobodę trzeba jednak płacić w postaci wyższych odsetek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.