Butelki zwrotne - jak wreszcie oddać je bez problemu

Jestem osobą nastawioną dość pro-ekologicznie do różnych tematów. Oczywiście, rozsądnie pojmowana ekologia idzie w parze z racjonalnym oszczędzaniem, co widać na przykładzie butelek zwrotnych po piwie. 

Oczywiście nie namawiam tu nikogo do konsumpcji piwa, zwłaszcza nadmiernej, jednak prawdą jest to, że złocisty napój jest na dobre częścią naszej tradycji. Polacy lubią piwo, towarzyszy ono wszelkim imprezom, biesiadom i pewnie w najbliższym okresie świąteczno-noworocznym i karnawałowym zagości ono na naszych stołach. 


Wracając do tematu butelek. Jeśli porównany ceny najpopularniejszych marek piwa w puszce oraz w butelce zwrotnej to poza jakimiś szczególnymi promocjami są one zazwyczaj wyższe. Zwykle widzę, że jest to nawet kilkadziesiąt groszy różnicy. Zdecydowanie bardziej opłaca się kupić te kilka sztuk na imprezę w wersji "butelkowanej", poza tym, jeśli mam być szczery, jakoś ze względów "koneserskich" znacznie bardziej przypada mi do gustu spożywanie piwa ze szklanych butelek. Pewnie jestem tradycjonalistą, a jak Wy? ;-)

Po konsumpcji piwa pozostaje jednak problem: Co zrobić z butelkami po piwie? Oczywiście w okolicy znajduje się z reguły jakiś kontener na surowce wtórne, tylko szkoda jednak wrzucić butelki "na recykling", skoro kaucja np. w moim najbliższym sklepie wynosi 50 groszy. Wiecie, co uważam na ten temat, "ziarnko do ziarnka...", drobne oszczędności skumulowane w długim czasie potrafią przerodzić się w duże sumy... ale do rzeczy. Butelki najlepiej jest oddać do sklepu, gdzie się je kupiło za okazaniem paragonu i byłoby OK, gdyby właśnie nie problem z paragonami. Kto ma głowę do ich kolekcjonowania w czasie przygotowania do przyjęcia gości? Co wreszcie z butelkami, które goście przynieśli ze sobą i zostawili po przyjęciu?


Dlatego właśnie chciałbym Wam polecić akcję, która bardzo mi się podoba, mianowicie "Daj butelce drugie Życie" oraz jej stronę internetową https://zwrocbutelke.pl/ - już śpieszę wyjaśnić o co chodzi. Zerknijcie na grafikę powyżej i na marki piwa objęte akcją. Wszystko jasne? Jasne, chłodne i przyjemne ;-) Możemy tutaj rozwiązać problem braku paragonów, ponieważ w sklepach biorących udział w akcji nie potrzeba paragonu do oddania zalegających butelek. Sugerowana cena zwrotu to 35 gr. Dla mnie jest to cena OK za oddanie butelki poza miejscem zakupu. Pracowałem kiedyś w pubie, miałem też kontakt z handlem i doskonale wiem ile zachodu kosztuje właściciela i pracowników wymiana i transport butelek. 

Oczywiście nie każdy sklep bierze udział w tej akcji, natomiast z pomocą przychodzi tutaj lokalizator, gdzie przez stronę internetową możemy sprawdzić najbliższy punkt, gdzie możesz zrobić zwrot butelek bez paragonu. Wchodzisz a stronę, po czym wybierasz swoje województwo, miasto i widzisz dokładną lokalizację sklepu. Bardzo praktyczne.


Na wstępie wspomniałem Wam, że lubię klimaty ekologiczne, zatem na koniec wspomnę o tym aspekcie używania wymiennych butelek. Butelka zwrotna może być w obiegu przez okres nawet do 5 lat i pokonać drogę z browaru do konsumenta nawet 25 razy. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby zrozumieć jaka to różnica w zużyciu zasobów naturalnych w porównaniu do puszki, czy nawet butelki szklanej bezzwrotnej. Ekologia jest modna? Owszem. Kiedy biegam chociażby po podmiejskich (zaśmieconych) lasach widzę, że jeszcze dużo w tej materii jest do zrobienia. Dokonując świadomych wyborów konsumenckich każdy z nas może przyczynić się do lepszego stanu środowiska, a w tym przypadku także do racjonalnego oszczędzania.

Zatem wybierzmy butelki zwrotne. Ja jestem na tak!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

Jak zbudować bunkier

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?