Tanie latanie: walizka droższa niż bilet? Sprawdź, jak oszczędzać na podróżowaniu.

Sezon urlopowy to czas odpoczynku, wymarzonych wyjazdów i ... wydatków. Zaplanowane przez nas wcześniej wakacje wiążą się z niemałymi kosztami, jednak istnieją sposoby na ich ograniczenie. Nie muszą się one wiązać z dużymi wyrzeczeniami, wystarczy umiejętne wykorzystanie okazji i wzmożona czujność. 


Podstawowe wytyczne
Podczas wyboru biletu kierujemy się zwykle różnymi kryteriami – ceną, trasą lotu, marką linii lotniczych, ale też okazjami. Jeśli planujemy nasze wakacje dużo wcześniej, jesteśmy w komfortowej sytuacji, gdyż rezerwując bilety z pewnością zapłacimy mniej. Ceny rosną w okresie wakacyjnym i świątecznym, więc warto zadbać o kupno biletu z odpowiednim wyprzedzeniem. W przeciwnym wypadku, będziemy zmuszeni zapłacić więcej, bądź stale śledzić pojawiające się okazje – a te znikają naprawdę szybko.
Jeśli trafimy na taką wyjątkową okazje, zwykle nie mamy możliwości wstępnej rezerwacji, a jedynie natychmiastowego kupna biletu. Wówczas przydaje się szybki zastrzyk gotówki prosto na konto – taką możliwość dają nam pożyczki internetowe.
Triki na tanie latanie
Dobrymi sposobami, dzięki którym stale możemy monitorować ceny biletów jest zapisanie się do subskrypcji newsletterów linii lotniczych, korzystanie ze stron porównujących ceny i oferty np. pasazer.com.
Metodą, która wymusza na nas większą czujność jest szukanie błędów tzn. w sytuacji gdy przewoźnik nie zmienił waluty, możemy bardzo skorzystać i zapłacić 300 zł za bilet o wartości 300 Euro.
Czasami warto porównać oferty tanich linii lotniczych ze standardowymi, bo w obu przypadkach możemy natknąć się na niemałe promocje. Ponadto dobrze jest śledzić regularne akcje linii lotniczych. Lot oferuje np. "Szalone środy", kiedy w godzinach od 18:00 do 23:59 możemy kupić bilety na najbliższe terminy tańsze nawet o 50%. 

Logistyka latania
Najtańsze bilety dotyczą głównie lotnisk położonych peryferyjnie, dlatego zawsze należy sprawdzić, jak kształtują się stawki za bilety autobusowe z lotniska do centrum. Jeśli są wywindowane, ta opcja nie będzie dla nas korzystna. W końcu szukamy najtańszych rozwiązań i nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty.
Innym sposobem jest wybieranie lotów z przesiadkami. Łącząc loty tanich powoźników możemy zapłacić za bilet nawet 70% mniej za bilety na Wyspy Kanaryjskie. Pamiętajmy jednak, że różnica między czasem odlotów powinna wynosić przynajmniej 2 godziny. Nie unikniemy bowiem sytuacji losowych i ewentualnych opóźnień, a przecież nikt z nas nie chce utknąć na drugim końcu Europy, bo spóźnił się na samolot.  

Problematyczna kwestia bagażu
Jeśli chodzi o bagaż podręczny, jego wymiary i waga są ściśle określone u każdego z przewodników. Zwykle bagaż podręczny zamyka się w przedziale od 6 - 10 kg. Dodatkowy bagaż można wykupić, ale nie zawsze jest to opłacalne. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, nie mamy dużego wyboru. Natomiast w przypadku dłuższego wyjazdu, lepiej jest skorzystać z usług pocztowych lub kurierskich. Nadanie paczki z bagażem w miejsce naszej destynacji może okazać się nawet 80% tańsze od wykupu dodatkowego bagażu razem z biletem lotniczym. 

Strony, które warto śledzić
Jeśli podróże samolotem to nasz chleb powszedni, z pewnością mamy karty lojalnościowe przewoźników, dzięki którym dostajemy dodatkowe zniżki. Jeśli latamy rzadziej, warto śledzić strony porównujące oferty i ceny biletów. Prócz wcześniej wspomnianego pasazer.com, dobrze jest zaglądać na strony www.fly4free.pl, www.loter.pl czy www.skyscanner.pl. Dużo praktycznych porad znajdziemy również w poradniku podróżniczym. 

W kilka dni dookoła Ziemi
 
Jak się okazuje, latanie samolotem może być nie tylko szybkie, ale też tanie. Warto więc przyglądać się ofertom linii lotniczych i nie bać się eksperymentów w postaci łączenia lotów. Śledzenie podniebnych okazji polecamy wszystkim, którzy wybierają się za granicę. Jeśli jesteśmy fanami podróży, możemy za nieduże pieniądze zwiedzić kawał świata.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

Jak zbudować bunkier

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?