Właściwy wybór produktów finansowych to też oszczędność.

Jednym z aspektów oszczędzania jest właściwy wybór produktów, na które przeznaczymy nasze pieniądze. Rozsądny wybór może uchronić nas przed niepożądanymi stratami. Tak samo jest z produktami finansowymi. Wybierając bezpieczne produkty finansowe oferowane przez solidne i uczciwe instytucje, wiemy, jakie poniesiemy koszty i nie zostaniemy w przyszłości obarczeni dodatkowymi, ukrytymi, o których wcześniej nie było mowy.


Rynek finansowy zapełniony jest po brzegi ofertami różnorodnych produktów finansowych. Banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowe oraz firmy pożyczkowe zasypują nas reklamami we wszystkich mediach, proponując swoje produkty i usługi, objęte różnymi promocjami, które skusić nas mają to skorzystania z nich. Często odwołują się do naszych emocji, którym jednak nie powinniśmy dać się ponieść. Dlatego też przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto prześwietlić interesującą nas instytucję pod kątem bezpieczeństwa.

Kredyty i pożyczki


Podczas zaciągania kredytu lub pożyczki bezpieczeństwo zapewni nam przede wszystkim zdrowy rozsądek. Powinniśmy wybierać takie produkty finansowe, które nie zaskoczą nas w przyszłości dodatkowymi i niemałymi opłatami. Nie możemy też żyć stale na kredyt, biorąc na swoje barki coraz to kolejne zobowiązania finansowe, gdyż to nie sprzyja stabilności. 


Jedną z bolączek dzisiejszego polskiego świata finansowego są nagłe, niespodziewane wydatki, które zdarzają się każdemu, nawet osobom, które planują swój budżet rozsądnie. Nie każdy ma bowiem podręczne rezerwy finansowe, z których może w takiej sytuacji skorzystać. Jeśli posiadamy lokaty, konieczność sięgnięcia do znajdujących się na nich pieniędzy oznacza zwykle utratę odsetek. W takiej sytuacji wyjściem może okazać się pożyczka krótkoterminowa, zwana chwilówka, którą spłacimy, jak tylko dostaniemy wypłatę. W przypadku tego typu pożyczki decyzja kredytowa zapada bardzo szybko, gdyż formalności zredukowane są do niezbędnego minimum. Pieniądze można otrzymać tego samego dnia.

Inwestowanie


Jeśli mamy pieniądze i decydujemy się na inwestycje, też musimy podejść do tematu rozsądnie i ostrożnie. Przede wszystkim nie powinniśmy przeznaczać całości naszego kapitału na jeden produkt finansowy. Akcje oraz fundusze inwestycyjne należą do najbardziej ryzykownych inwestycji, na których można nie tylko zyskać, ale również stracić. Rozwiązaniem będzie tak zwana dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, polegająca na wyborze kilku różnych produktów finansowych. Za część przeznaczonego na inwestowanie kapitału możemy kupić obligacje skarbowe, za kolejną część – jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, a pozostałe pieniądze wpłacić na lokatę. Wtedy ryzyko strat będzie znacznie mniejsze.

Co jest ważne przy wyborze instytucji finansowej?

Umowy zgodne z prawem, wiarygodność i przejrzyste zasady


Solidne i poważne firmy funkcjonują zgodnie z obowiązującym w kraju prawem. Zarówno ich regulaminy, jak i sporządzane dla klientów umowy oparte są o polskie prawo i zgodne z wytycznymi GIODO. Dlatego też nie znajdziemy w nich żadnych zapisów i klauzul, które są sprzeczne z prawem.

Instytucja z prawdziwego zdarzenia, to taka, której działalność jest jawna. Musi to być firma, która działa jako zarejestrowany podmiot. Możemy też sprawdzić, od kiedy jest ona obecna na polskim rynku i czy należy do większej, liczącej się grupy finansowej, jak na przykład firma Dollar Financial Group z produktem Kyzoo.pl.

Poważny podmiot, nie ma też powodów do ukrywania i tuszowania jakichkolwiek informacji. Warunki korzystania z oferowanych przez niego produktów przeczytamy nie tylko w napisanej zrozumiałym językiem umowie, ale również na stronie internetowej, gdzie zamieszczone będą kalkulatory oraz pełne tabele opłat.

Pomoc ze strony profesjonalnych doradców


Solidne firmy chętnie udzielają klientom pomocy merytorycznej, gdy tylko pojawiają się jakieś pytania lub wątpliwości. Posiadają biura obsługi klienta w formie stacjonarnej w placówce, jak i telefonicznej w postaci infolinii. Zadaniem doradców i konsultantów jest udzielenie odpowiedzi na każde pytanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.