Rezygnacja z nachalnych SMS-ów "premium", na których możesz stracić Twoje pieniądze.


Zdarzyło Ci się wziąć udział w jakimś konkursie SMS? Uległeś pokusie i sprawdziłeś horoskop, poprosiłeś o wróżbę na przyszłość albo zrobiłeś test na inteligencję emocjonalną? A może przypadkowo zapisałeś do płatnej subskrypcji? Zobacz, jak sobie poradzić z nachalnymi SMS-ami.
Wiesz, jakie jest najpowszechniejsze kłamstwo w XXI wieku? „Przeczytałem i akceptuję regulamin”. Chociaż funkcjonuje to jako żart wśród informatyków, okazuje się mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Ten mechanizm wykorzystują pomysłodawcy różnorodnych, płatnych usług w ramach sieci komórkowych. Z reguły już jedna wiadomość SMS wystarczy, by znaleźć się na liście subskrybentów i ponosić koszty z tym związane. Czasem kilkadziesiąt, a zdarza się, że i kilkaset złotych miesięcznie. Jak się przed tym uchronić?
 Przedstawiciel firmy SMSAPI parającej się wysyłką wiadomości SMS w masowych ilościach – Andrzej Ogonowski – podkreśla, że na każdym organizatorze konkursów, loterii, ankiet i tym podobnych ciąży obowiązek usunięcia numeru telefony z bazy, kiedy jego właściciel wyrazi taką chęć. Zazwyczaj jest to dość prosta procedura polegająca na wysłaniu jednej wiadomość SMS do swojego operatora komórkowego – jednak szczegóły tej operacji różnią się w zależności od operatora.
Kiedy masz podejrzenia, że Twój numer telefonu znalazł się w niechcianej bazie płatnej subskrypcji, jak najszybciej sprawdź, czy to prawda i wypisz się z niej. Większość operatorów umożliwia wykonanie tej procedury bardzo szybko i sprawie, jak podkreśla Ogonowski.
Sprawdźmy zatem, czy tak jest faktycznie. Jak wygląda taka procedura u dostępnych na polskim rynku teleoperatorów?
W Play procedura jest najprostsza. Należy wysłać SMS-a ze słowem „STOP” pod numer 6000, by zrezygnować ze wszystkich, ale to naprawdę wszystkich, subskrypcji i prenumerat podpiętych pod nasz numer telefonu. Zanim jednak dokonamy tak drastycznego kroku, warto wysłać SMS-a o treści „LISTA” pod ten sam numer, by zobaczyć, do jakich subskrypcji jesteśmy zapisani, żeby nie usunąć czegoś ważnego. W przypadku abonamentów jest możliwość zablokowania wszystkich SMS-ów typu Premium. W tym przypadku trzeba wysłać SMS-a pod numer 252 o treści „STOP”.
W Plusie jest kilka opcji. Po pierwsze, SMS o treści „LIMIT SMS 0” pod numer 2601, po którego wysłaniu nie będziesz już dostawał SMS-ów o podwyższonej płatności. Po drugie, jeśli zdarza nam się świadomie korzystać z wiadomości Premium, możemy ustalić miesięczny limit kwotowy – 35,50, 75, 100 oraz 200 złotych. O jego przekroczeniu zostaniesz powiadomiony przez operatora. Żeby uruchomić tę opcję należy wysłać SMS-a pod numer 2601 o treści „ZABLOKUJ (kwota limitu)”.
W T-mobile aby zrezygnować z płatnych subskrypcji musimy skontaktować BOA (Biurem Obsługi Abonenta) – albo telefonicznie, albo przez stronę internetową.
W Orange aby zrezygnować z wiadomości Premium należy wpisać numery, z których one pochodzą, w odpowiedniej zakładce na stronie internetowej operatora. Aby otrzymać ich listę, należy wysłać pod numer 6000 wiadomość SMS o treści „LISTA”.
Gwoli podsumowywania. Zapamiętaj:
  1. Nie odpisuj na podejrzane SMS-y, kiedy nie wiesz, dlaczego zostały wysłane właśnie pod Twój numer.
  2. W SMS-ie inicjującym usługę Premium zawarty jest regulamin (albo odnośnik do niego), informacja o cenie usług, jak i organizatorze usługi. Nie usuwaj tej wiadomości, jeśli chcesz skorzystać z danej usługi Premium.
  3. Wysokość opłat jest zakodowana w numerze telefonu nadawczego i odbiorczego. Jeśli numer, pod który należy wysłać wiadomość SMS, zaczyna się od 7, to następująca po niej cyfra jest tożsama z ceną. Dla przykładu, trzeba wysłać SMS-a pod numer rozpoczynający się od 74, to cena takiego SMS-a to 4 złote. Gdy numer zaczyna się od 9, to dwie następne cyfry oznaczają jego cenę. Za wysłany SMS pod numer rozpoczynający się od 912 zapłacimy 12 złotych.
  4. Jeżeli po rezygnacji z subskrypcji nie uzyskałeś wiadomości to potwierdzającej, dobrze jest się skontaktować BOA operatora.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

Jak zbudować bunkier

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?