5 najczęściej popełnianych błędów podczas oszczędzania

Mogłoby się wydawać, że oszczędzanie to całkiem prosta sprawa – wystarczy ograniczyć wydatki i regularnie odkładać pieniądze. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Nie jest trudno o pomyłkę, która przekreśli nasz cały wysiłek.

Banki ciągle produkują nowe spoty reklamowe opowiadające o tym, jak dużo możemy zaoszczędzić przez skorzystanie z ich usług. Proponują m.in. wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych i dobre warunki lokat. Aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie i nie dać się naciągnąć, warto zapoznać się ze wskazanymi przez ekspertów błędami, które Polacy popełniają podczas oszczędzania.
  1. Brak konsekwencji i częste wypłacanie środków
Oszczędzanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wymaga ono ustalenia zasad i przestrzegania samodyscypliny. Jeżeli nie narzucimy sobie rygorystycznych reguł, którymi będziemy się kierować, jesteśmy skazani na porażkę. Oprócz regularnego odkładania na koncie ustalonej kwoty jest istotne, abyśmy nie wydawali zaoszczędzonych pieniędzy na zachcianki, ale korzystali z nich tylko w bardzo kryzysowych sytuacjach finansowych, kiedy nie widzimy już innego rozwiązania problemu. Należy bowiem pamiętać, że bardzo często przy wyciąganiu środków z lokaty traci się zgromadzone odsetki.
  1. Brak konta oszczędnościowego lub lokaty
Panuje mylne przekonanie, że konta oszczędnościowe i lokaty to produkty dla bogatych. Nic bardziej mylnego! Są to produkty bankowe, dzięki którym każdy może zarabiać, niezależnie od tego, z jakim kapitałem zaczyna oszczędzanie. Warto z nich korzystać, ponieważ trzymanie pieniędzy na zwykłym koncie bankowym sprawia, że nie mamy możliwości oszczędzania przez zarabianie na odsetkach.


  1. Korzystanie z nieopłacalnej oferty – z przyzwyczajenia
Wielu z nas nie jest na bieżąco z aktualnymi ofertami, które dotyczą kont oszczędnościowych. Bardzo popularnym błędem jest przywiązanie do banku - uzasadnione jedynie tym, że konto posiadamy od wielu lat. Takie przyzwyczajenie do marki często działa na naszą niekorzyść – jeżeli nie interesujemy się tematyką finansową i nie zgłębiamy aktualnych ofert, możemy przegapić wiele okazji, kiedy różnica w oprocentowaniu może wynosić nawet do 5%! Kiedy zestawimy pieniądze zarobione w ciągu roku z kwotą, o którą mógłby się powiększyć nasz stan konta, gdybyśmy korzystali z innej oferty, zauważymy, że brak wiedzy i rutyna przynoszą nam straty.
  1. Lokowanie pieniędzy w jednym produkcie bankowym
Aby więcej zaoszczędzić, często lokujemy cały odłożony kapitał w jednym produkcie bankowym. Wydaje nam się, że nasze odsetki będą wówczas narastały szybciej, a kwota odłożona na lokacie czy koncie oszczędnościowym będzie stale rosła. Wybór jednego produktu bankowego powinien zostać głęboko przemyślany – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze zmienną – nie stałą – stopą procentową. Najlepszym rozwiązanie jest rozłożenie środków, którymi dysponujemy, na kilka produktów bankowych - np. lokatę i konto oszczędnościowe.
  1. Niespłacenie pożyczki w terminie
Kiedy dopada nas kryzys finansowy, próbujemy się ratować, sięgając po tzw. szybkie pożyczki online (np. https://www.kobietazkasa.pl/). Taką decyzję trzeba bardzo dokładnie przemyśleć – jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że taką pożyczkę będziemy w stanie spłacić w wyznaczonym terminie. Każde przedłużenie terminu spłaty niesie za sobą dodatkowe koszty. Łatwo o nakręcenie tzw. spirali długów – spłacania jednej pożyczki poprzez zaciągnięcie drugiej i ponowne zadłużenie się.
Oszczędzanie daje prawdziwą satysfakcję, kiedy przeprowadzamy je z głową na karku. Dobry wybór oferty bankowej do ulokowania środków, rozsądne korzystanie z szybkich pożyczek i orientowanie się w bieżących ofertach – oto kroki do sukcesywnego zarządzania domowym budżetem i efektywnego oszczędzania.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.