Jak działa karta kredytowa

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym jest i jak działa karta kredytowa ? Słyszałeś nieco o tym produkcie finansowym, ale nadal nie wiesz jak to działa ? Bardzo dobrze, że czytasz ten artykuł, wytłumaczymy Ci w nim, właśnie czym są i jak działają karty kredytowe.

Na samym początku warto zrozumieć różnicę pomiędzy kartą kredytową, a kartą bankomatową. Karta bankomatowa jest przypisana do Twojego konta bankowego i działa w ramach posiadanych przez Ciebie środków finansowych na owym koncie. Aby posiadać kartę kredytową, nie trzeba zakładać konta bankowego. Właściciel karty kredytowej nie wykorzystuje pieniędzy ze swojego konta, lecz korzysta z pieniędzy banku w ramach przyznanego mu limitu. Dokonywanie regularnych spłat zadłużenia, pozwala ponownie korzystać z odnowionego kredytu. Kartą możesz wykonywać dwa rodzaje transakcji: gotówkowe i bezgotówkowe. Transakcje gotówkowe są obarczone wysoką prowizją, wiec lepiej przerzucić się na bezgotówkowe, które są bezprowizyjne. Decydując się na kartę kredytowa, pamiętaj o kosztach związanych z jej wydaniem oraz opłatach miesięcznych.

Najprościej tłumacząc, kartę kredytową można używać na dwa sposoby, to od Ciebie zależy, który sposób wyda Ci się bardziej wygodny. Pierwszy z nich to traktowanie karty kredytowej jako pożyczki. Oznacza to, że po przekroczeniu przez Ciebie okresu bezodsetkowego trwającego od 52 lub do 61 dni, musisz spłacić zadłużenie w ratach wraz z odsetkami od wykorzystanej kwoty. Drugi sposób korzystania z karty, to spłacanie zadłużenia przed upłynięciem terminu, dzięki czemu nie płacisz odsetek od zadłużenia i możesz cieszyć się darmowym kredytem.

Okres bezodsetkowy dzieli się na dwa etapy: cykl rozliczeniowy i czas spłaty. Warto zapoznać, się z tymi terminami, aby uniknąć pułapki najdroższego kredytu na rynku.

Cykl rozliczeniowy - trwa on przeważnie 30 dni. Po jego upływie bank dostarcza wyciąg z rachunku konta, gdzie zawierają się informacje podsumowujące dokonane przez nas transakcje: wpłaty na konto karty, informacja o kwocie do spłaty całkowitej i minimalnej oraz termin spłaty.

Kwota minimalna – najmniejsza kwota, którą musisz spłacić bankowi, aby bank uznał, że zaciągane przez Ciebie pożyczki są regularnie spłacane. Ale uwaga! Spłacanie jedynie kwoty minimalnej sprawi, że reszta twego założenia staje kredytem, który jest bardzo, ale to bardzo wysoko oprocentowany ( około 20% w skali roku).

Czas na spłatę - jest to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego, a terminem spłaty zadłużenia. Przykład: wyobraźmy sobie, iż okres odsetkowy przyznany przez bank trwa 60 dni, po zamknięciu cyklu rozliczeniowego który trwa 30 dni, zostaje nam 30 dni na dokonanie przelewu na konto karty. Tak więc w tym przypadku czas na spłatę zadłużenia wynosi 30 dni.

Warto dokonywać spłaty w okresie bezodsetkowym, ponieważ po jego upływie, bank zaczyna naliczać wysokie odsetki. Które nie są liczone od dnia spłaty, ale od dnia powstania zadłużenia, czyli od momentu zrobienia zakupów przy pomocy karty. Oprocentowanie kart kredytowych różni się w zależności od banku, są one za to przeważnie oprocentowane wyżej niż pożyczki. 


Pomimo wielu haczyków, które ustawia bank, używając karty kredytowej odpowiedzialnie i mądrze możesz cieszyć się darmowym kredytem przez prawie 2 miesiące. Musisz pamiętać, aby spłacać zadłużenia regularnie i przed upływem okresu bezodsetkowego. Będąc właścicielem karty kredytowej, możecie liczyć na atrakcyjne programy rabatowe, szereg bezpłatnych usług, a przede wszystkim szybkie, wygodne i komfortowe zakupy.

Więcej ciekawych informacji o kartach kredytowych znajdziesz na stronie: ww.karta-kredytowa24.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?