Ubezpieczenie szyb i kluczyków a zniżki w ubezpieczeniach samochodowych

Pęknięta szyba w aucie czy zgubione kluczyki to dość częste incydenty w „karierze” kierowców. Jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto rozważyć wykupienie dodatkowych pakietów ubezpieczeń, z którymi odprysk po kamieniu czy całkowite stłuczenie szyby w samochodzie nie musi oznaczać dla nas finansowej katastrofy.

Tak jak obowiązkowe ubezpieczenie OC zabezpiecza kierowców na wypadek odpowiedzialności za uszkodzenia cudzego samochodu, tak dobrowolna polisa AC chroni auto – a właściwie kieszeń – posiadacza w przypadku zniszczenia jego własności. Zakres ubezpieczenia autocasco może się różnić w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej, które konkurują między sobą bogatą ofertą wariantów dodatkowych. Kierowcy, oprócz podstawowego zakresu ochrony, mogą wybrać pakiet rozszerzony wzbogacony np. o ubezpieczenie szyb, kluczyków, opon czy bagażu. Oczywiście dodatkowa ochrona wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, dlatego warto porównać oferty różnych towarzystw pod względem ceny, ale też zakresu i warunków umowy.

Polisa AC w pakiecie z ubezpieczeniem szyb

Ze względu na warunki drogowe czy atmosferyczne szyby samochodowe dość często narażone są na uszkodzenia. Odprysk po kamieniu to prawdopodobnie najczęstsza przyczyna „awarii” przedniej szyby. Uszkodzenie nawet niewielkich rozmiarów potrafi znacznie ograniczyć widoczność, co czasami utrudnia, a nawet uniemożliwia dalszą jazdę, nie mówiąc o grożącym kierowcy mandacie. Co w takim przypadku daje nam ubezpieczenie szyb? Pozwala na wymianę uszkodzonej szyby w profesjonalnym zakładzie bez obciążania historii ubezpieczenia autocasco. Większość firm oferujących takie ubezpieczenie pokrywa również koszty strzeżonego parkingu do 48 godzin, jeśli naprawa „od ręki” nie jest możliwa. Likwidacja pękniętej szyby z polisy AC zazwyczaj wiąże się z utratą zniżek za bezszkodową jazdę. Oznacza to, że w kolejnym roku musielibyśmy zapłacić wyższą składkę. 


 

Ubezpieczenie szyb, a ochrona zniżek

Decydując się na ubezpieczenie szyb trzeba jednak pamiętać, że zwykle pozwala ono zachować zniżki na autocasco jedynie przy wykupieniu kolejnej polisy u tego samego ubezpieczyciela. Każda szkoda zgłoszona ubezpieczycielowi zostaje odnotowana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z którego korzystają wszystkie towarzystwa. To, czy stracimy zniżki z AC zależy głównie od tego, czy i w jaki sposób nasza szkoda zostanie zgłoszona do UFG. Odpowiednie oznaczenie wymiany szyby z dodatkowego ubezpieczenia, zwiększa szanse na zatrzymanie zniżek także w innych firmach. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność uznawania takich wypadków jako obciążających zniżki na autocasco.

Ubezpieczenie kluczyków
 
Inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem kluczyków, które dostępne jest zarówno w przypadku polisy OC, jak i AC. Taka usługa obejmuje także ochronę tablic rejestracyjnych czy dowodu rejestracyjnego auta. Ubezpieczyciel pokrywa koszty odtworzenia utraconych kluczyków lub wyrobienia nowych dokumentów. Warto podkreślić, że w tej sytuacji wypłata odszkodowania nie powoduje utraty żadnych zniżek w ubezpieczeniach samochodowych na przyszłe lata.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?