Rozwiązanie konkursu Goldsaver.pl - W jaki sposób dbasz o budżet Twojej rodziny?

Witam. Czas ogłosić wyniki konkursu. Tym razem także konkursowa walka była bardzo wyrównana a Wasze odpowiedzi stały na wysokim poziomie. Gdyby było to możliwe przyznałbym więcej wyróżnień, ale warunki konkursu były wyraźne - zwycięzca może być tylko jeden. W tym przypadku... zwyciężczyni.... Ola.

Koleżance gratulujemy. Nagroda zostanie przesłana kurierem.Komentarza Oli w odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób dbasz o budżet Twojej rodziny? 

Ja do budżetu domowego wykorzystuję, starego, sprawdzonego Excela. Moja rodzina składa się na razie z 2 osób. Mnie i mojego narzeczonego. Budżet przygotowuję z góry na cały rok. Rozpisuję dla każdego miesiąca spodziewane dochody, oraz spodziewane wydatki. Wydatki dziele na parę kategorii. Wydatki stałe, to takie jak czynsz, media, artykułu użytku codziennego, w tym spożywcze, kosmetyki, środki czystości, paliwo do samochodu, rata za laptopa (0% z allegro) itp. Wydatki okazjonalne to urodziny, imieniny i inne okazje które akurat wypadają w danym roku (śluby, komunie, chrzciny), ubezpieczenie i przegląd auta oraz (w tym roku) zakup nowych opon. Wydatki specjalne to planowane przez nas większe wydatki na które z w każdym miesiącu odkładamy pieniądze. W tej kategorii w tym roku znalazły się wszelkie dalsze, krótsze i dłuższe wycieczki, oraz nasze droższe zachcianki (mój tablet i zegarek narzeczonego).

W każdym miesiącu sumuję dochody, odejmuję wydatki stałe i wiem ile pieniędzy zostaje nam z każdego miesiąca. Od tej kwoty odejmuje jeszcze 10% które zawsze jakoś się rozejdzie. Z pozostałej kwoty część jest odkładana na wydatki okazjonalne i specjalne (w takiej wysokości alby odpowiednią kwotę uzyskać na miesiąc czy dwa przed planowaną datą jej wydania). Z pozostałej kwoty część odkładamy na konto oszczędnościowe (jest to ok 20% całych naszych dochodów). Resztę dzielimy na 2 równe części i przelewamy na swoje prywatne konta. Te pieniądze są na nasze prywatne inne wydatki nieuwzględnione w budżecie.

Uproszczona struktura wydatków wygląda następująco:
- wydatki stałe: 45%
- wydatki okazjonalne: 6%
- wydatki specjalne: 14%
- oszczędności: 20%
- inne: 15%

Staramy się nie przekraczać kwoty przeznaczonej na wydatki stałe, oraz żeby kwota przeznaczona na oszczędności była co najmniej 20% naszych podstawowych dochodów. Dodatkowych dochodów mamy niewiele, ale jeżeli się one pojawią to w zależności od potrzeb są przeznaczane na oszczędności, albo na wydatki specjalne, w najgorszym wypadku trafiają do kategorii „inne”.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?