Zwierzęta na drodze a ubezpieczenie samochodu – co obejmuje Twoja polisa?


Letnia aura i dobre warunki na drodze obniżają naszą czujność za kierownicą. W trakcie cieplejszych dni wzrasta też skłonność do szybszej jazdy. Każdy z tych elementów ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze zwłaszcza, gdy istnieje ryzyko, że na jezdnię może wtargnąć jakieś zwierzę. Bez względu na porę roku i pogodę należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy przez las lub obszary wiejskie. Rozszerzone ubezpieczenie samochodu może się przydać.
Najczęstsze wypadki z udziałem zwierząt zdarzają się na drogach prowadzących przez lasy lub pola. Dzikie zwierzęta spłoszone obecnością ludzi lub działaniami myśliwych wskakują wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Każde zderzenie jest dużym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia kierowcy i pasażerów. Skutki bliskiego spotkania z dzikiem lub sarną mogą nas sporo kosztować, nie tylko finansowo. 
 
Dlaczego warto rozszerzyć ubezpieczenie samochodu?
Najlepszym zabezpieczeniem naszego portfela jest ubezpieczenie AC. Posiadacze dodatkowej polisy nie muszą martwić się kosztami naprawy uszkodzonego samochodu. Wykupując ubezpieczenie samochodu warto zwrócić uwagę na zakres odpowiedzialności w razie wypadku z udziałem zwierząt. Być może trzeba rozważyć zakup szerszego wariantu, który zapewni taką ochronę. Uzyskanie odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC jest najprostszym sposobem zdobycia środków na naprawę, dużo większym problemem może być wyegzekwowanie rekompensaty od zarządcy drogi lub koła łowieckiego.
Co zrobić na miejscu zdarzenia?
Po wypadku z udziałem zwierząt pod żadnym pozorem nie powinniśmy zabierać potrąconego zwierzęcia do samochodu – nawet z zamiarem zawiezienia go do weterynarza. Takie zachowanie może skończyć się oskarżeniem o kłusownictwo. Tego rodzaju czynności lepiej pozostawić specjalnym służbom, dlatego o zdarzeniu należy bezzwłocznie powiadomić policję. Funkcjonariusze poinformują odpowiednie osoby i instytucje oraz sporządzą notatkę, która może być bardzo pomocna w uzyskaniu odszkodowania.
Kto odpowiada za zwierzęta leśne?
Dokładnie tak, jak za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe lub gospodarskie odpowiada ich właściciel, za straty wyrządzone przez „mieszkańców lasu” ponosi odpowiedzialność zarządca drogi lub koła łowieckiego działającego na danym terenie.
W drugim przypadku ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkody może być bardzo trudne i czasochłonne. Zdarza się, że zwierzęta wbiegają na drogę spłoszone polowaniem lub szukając pożywienia. W tej sytuacji wypłata odszkodowania leży po stronie koła łowieckiego, które zobowiązane jest ochronić zwierzęta przed zagrożeniami ruchu drogowego.
Trzeba jednak przedstawić dowody potwierdzające zaniechania po stronie zarządcy np. zdjęcia z miejsca wypadku lub zeznania świadków. Brak właściwego oznakowania drogi jestem jednym z argumentów do wystąpienia o wypłatę odszkodowania ze strony zarządcy drogi, choć nie zawsze słusznym. Dla dróg krajowych jest to Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dla dróg wojewódzkich – Zarząd Województwa, dróg powiatowych – Zarząd Powiatu, a dla gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?