Co dalej z Huawei po rezygnacji z Androida?

Temat nieco technologiczny, ale także związany z oszczędnymi zakupami "elektronicznymi". Otóż wielu znajomych (także czytelników) zastanawia się co dalej będzie z ich sprzętami popularnej marki Huawei po rezygnacji z Androida oraz zablokowania dostępu do usług Google?

No więc tak. Wszelkie moje poszukiwania informacji w anglojęzycznej blogosferze pokazują, że będzie dobrze. Po pierwsze już sprzedane egzemplarze telefonów i tabletów będą miały dalej wsparcie i aktualizacje bezpieczeństwa, natomiast usługi Google powinny działać na JUŻ sprzedanych maszynach (a jeśli nie to też nie problem, o czym zaraz...).

Po drugie Huawei rozwinie swój własny system operacyjny i własny sklep z aplikacjami, dla nowych telefonów, z możliwością uruchamiana aplikacji Android, ale już bez usług Google, co NAPRAWDĘ nie jest problemem... jeszcze moment i już wyjaśniam...

Po trzecie przez perturbacje marketingowe będzie można kupić zapewne sprzęt nowy lub używany Huawei po znacznie niższych cenach... co misiaczki lubią najbardziej ;-) 


No dobra, a teraz rdzeń dzisiejszej wypowiedzi, czyli brak ewentualnych usług Google.

Tak naprawdę nie są one niezbędne.

Osobiście "wychowałem" się informatycznie w świecie bez Google. Ekspansja Google, to w sumie okres ostatnich kilku lat i nic więcej.. Nie robi to na mnie mega wrażenia Wciąż istnieje dużo usług alternatywnych do "monopolisty". 

Jeśli chodzi o główną pocztę, to mam ją poza Google, tutaj serwisów e-mail, jest multum. Jeśli chodzi o nawigację to jest kilka dość dobrych systemów alternatywnych. Sam używam Yanosika, na komputerze często używałem Targeo i sobie do tego z chęcią wrócę, do auta mam na dnie szuflady jeden z polskich systemów nawigacji z ofertą legalnej aktualizacji i sobie w ciągu miesiąca go odgrzebię i zainstaluję w nowym aucie wraz z leżącym obok CB-radiem.

Na mojej komórce używam w 99% przeglądarki Firefox a główną wyszukiwarką jest od jakiegoś czasu DuckDuckGo, w zapasie jest Opera, także z DDG.GG

Sytuację braku usług Google doskonale przerobiłem na telefonie z systemem mobilnym Windows 10. To mój zapasowy smartfon. Działa na nim kilka usług alternatywnych, a jedyną usługą Google (oczywiście oficjalnie niedziałającą na smartfonie z Windows 10) jest YouTube, którego spokojnie używam sobie przez przeglądarkę internetową. (Naprawdę całkiem OK używa się YT na smartfonie np. przez Firefoksa czy Edge).

Na telefonie dla mnie ma dobrze działać modem LTE, przeglądarka internetowa, aparat fotograficzny... całą resztę można załatwić inaczej i to bez mega wysiłku. Fajnie aby działał "łotsap", jednak jeśli kogoś nie ma w kontaktach tamże, to przecież używa się SMSów. Praktycznie każdy ma ponadto FB albo, mniej popularnego, ale jednak... Twittera z jego własnym messengerem. 

Jeszcze raz, brak usług Google przerabiam na zapasowym smartfonie, nie ma tragedii, a nawet jest przez to ciekawiej. Google to żadna wartość dodana, bardziej wkurza nachalną personalizacją reklam niż niesie unikalną wartość. Każdy z nas ma poza tym jakiś tablet, laptop, zapasowy telefon innej firmy, gdzie w ostatecznym, "najczarniejszym" scenariuszu dla Huawei Google będzie działać. Jeśli Google fizycznie by zablokowało urządzenia Huawei to od czego są autorskie aplikacje różnych fanów IT i geeków wykorzystujące jakieś serwery proxy (np. de facto Opera z ich wbudowanym VPN).

Jeśli dobry smartfon Huawei, czy innego producenta nie błogosławionego przez monopolistę z USA, będzie np. 3x tańszy niż inny wiodący sprzęt z Androidem, kupię go w następnej kolejności ignorując Google bez żalu. Nawet obecnie czasem żałuję, że kupiłem niedawno nowy smartfon z Androidem, zamiast kupić jakiś nieużywany "leżak" magazynowy z Win10 o najwyższych parametrach (ale bez Google) za symboliczną cenę, tylko, że pewnie ten smartfon pójdzie do rodziny na "prezent" za jakiś czas, a ja kupię coś znacznie tańszego, ale kilka razy lepszego (tyle, że bez Google). 

Tyle na dziś. Ten artykuł nie jest sponsorowany przez, żadne chińskie marki i inne H*, bo nie jestem fanem tej marki, po prostu patrzę realistycznie na smartfonową rzeczywistość  i naprawdę polecam rozejrzeć się w świecie poza Google. Taki świat istnieje i ma się dobrze.

Pozdrawiam!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?