Ubezpiecz kredyt na samochód i śpij spokojnie

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem na kilka lat, więc w okresie kredytowania może się wiele wydarzyć. Utrata pracy lub długotrwała niezdolność do jej wykonywania z powodu choroby mogą sprawić, że nie będziemy w stanie spłacać kolejnych rat. Co wtedy? Rozwiązaniem może okazać się wykupienie ubezpieczenia spłaty kredytu samochodowego.

Kredyty samochodowe

Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert kredytów celowych, stworzonych z myślą o finansowaniu samochodu. Są one zazwyczaj udzielane na korzystniejszych warunkach niż tradycyjne kredyty konsumpcyjne. Zanim zaczniemy przeglądać propozycje banków, należy przede wszystkim sprecyzować, czy interesuje nas zakup nowego, czy używanego auta. Podczas oglądania aut fabrycznie nowych w salonie możemy zapoznać się od razu z ofertą banków samochodowych. Zaletą takiego rozwiązania jest uproszczenie procedur przyznania kredytu do niezbędnego minimum – skraca to czas oczekiwania na auto. Warto również wiedzieć, że część banków nie wymaga wkładu własnego, co oznacza, że nie musimy wnosić żadnej opłaty po pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej.
Ciekawą ofertą jest AutoKredyt Volkswagen Banku – wkład własny zaczyna się już od 0%, umowa jest podpisywana na okres 36 lub 48 miesięcy, a po jej zakończeniu to klient decyduje, czy:
  • wymienia samochód na nowy (korzystając z gwarancji wykupu),
  • spłaca jednorazowo wartość końcową,
  • rozkłada wartość końcową na miesięczne raty.
Ubezpieczenie spłaty kredytu
Po wyborze odpowiedniej oferty kredytowej warto również zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia spłaty kredytu. Jest ono zabezpieczeniem na wypadek zdarzeń losowych, które uniemożliwią spłacanie kolejnych rat. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy wpływ na rozwój sytuacji – okres kredytowania trwa kilka lat, w tym czasie nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie. Szczegóły umowy ubezpieczenia kredytu są ustalane indywidualnie, według preferencji klienta, a rata kredytowa zostaje wówczas powiększona o niewielką składkę ubezpieczeniową.
Jeżeli brak spłaty rat kredytowych jest spowodowany – przykładowo – niezdolnością do pracy i brakiem przychodów, firma ubezpieczeniowa jest zobowiązania do uregulowania należności kredytowych. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się zresztą w ofertach przygotowanych w odpowiedzi na potrzeby klientów, obawiających się utraty pracy.


Konsekwencje niespłacania rat kredytowych
Bez względu na to, czy wzięliśmy tradycyjny kredyt konsumpcyjny na wakacje, czy docelowy kredyt na nowy samochód, to konsekwencje niedotrzymania harmonogramu płatności wyglądają tak samo. Już po pierwszej niespłaconej racie otrzymamy zapytanie
o powody takiej sytuacji – bank nie zwleka z upomnieniem się o zaległe raty. Najgorszym wyjściem jest ignorowanie tych pism, ponieważ w przypadku czwartej nieuregulowanej opłaty zaczyna się procedura windykacyjna, którą realizuje zewnętrzna firma.
Kredyt samochodowy jest jednym ze sposobów finansowania zakupu samochodu. Nawet bez posiadania wkładu własnego możemy wyjechać z salonu nowym autem. Ponieważ okres kredytowania trwa zazwyczaj kilka lat, warto zabezpieczyć się przed zdarzeniami losowymi i wykupić ubezpieczenie spłaty kredytu, aby móc spać spokojniej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?