Kupujemy złote monety…

Złoto, w tym złote monety bulionowe, to dziś bardzo dobra inwestycja. Takie lokowanie kapitału dostępne jest zarówno dla dużych, doświadczonych graczy tego rynku, jak i dla drobnych klientów, którzy zaoszczędzone pieniądze chcą zabezpieczyć w złocie i robią to pierwszy raz.

W Polsce jednym z wiarygodnych dostawców złotych monet inwestycyjnych jest Mennica Polska, która jest zarazem jedynym producentem złota w naszym kraju. Dobrze jest zatem zacząć swoje złote zakupy w sprawdzonym źródle. Mennica oferuje monety własnej produkcji, jak również złote monety bite w słynnych mennicach z całego świata. Złoto można kupić w jednym z jej sklepów stacjonarnych lub w sklepie online.

Popularne i znane złote monety bulionowe to między innymi: najsłynniejszy na świecie Krugerrand, Wiedeński Filharmonik, Amerykański Złoty Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, rodzimy Orzeł Bielik. Będąc na początku swojej drogi inwestora, przy kupnie złotych monet lokacyjnych warto skupiać się przede wszystkim na monetach znanych i rozpoznawanych na całym świecie. Takie monety znacznie łatwiej potem sprzedać w razie potrzeby.

Najważniejsze dla osoby kupującej złote monety są, poza wiarygodnym sprzedawcą, próba złota, masa danej monety oraz oczywiście jej cena.

Próba złota to parametr opisujący każdy produkt inwestycyjny zrobiony z tego kruszcu. Jej wartość mówi o tym, ile czystego złota znajduje się w stopie, z którego wykonana jest właśnie na przykład moneta. Najwyższa próba (999,9) to praktycznie czyste złoto, które jest dość miękkie, dlatego podatne na zarysowania czy inne zniszczenia. Monety bulionowe częściej występują w postaci złota nieco niższej próby (czyli stopu złota z większą domieszką innych metali), aby były bardziej odporne na uszkodzenia. Masa złotej monety inwestycyjnej to drugi istotny dla jej kupca parametr. Podawana jest ona w uncjach - podstawowej jednostce stosowanej w handlu metalami szlachetnymi. Mowa tu nie o uncji standardowej (28,3495 g), ale o tzw. uncji trojańskiej, równej 31,1035 g.

I wreszcie rzecz najważniejsza - cena złotych monet bulionowych, która zależy od aktualnego kursu złota. W Polsce ustalany jest on codziennie na podstawie obowiązującej ceny złota na świecie (Gold Fixing) oraz bieżącego kursu PLN / USD. Każdy, kto kupuje złoto inwestycyjne powinien regularnie kontrolować jego ceny śledząc notowania na przykład na stronie Mennicy Polskiej.

Złote monety to opłacalna inwestycja – i to z wielu powodów. Jeden z ważniejszych, to zwolnienie monet bulionowych z podatku VAT. W Polsce traktuje się je – zgodnie z obowiązującym prawem - jak walutę, a nie jak towar, stąd brak obciążenia złota inwestycyjnego podatkiem od towarów i usług. Wedle ustawy, zwolnione z VAT są monety lokacyjne o próbie złota na poziomie co najmniej 900 oraz sztabki złota o próbie minimum 995.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie próby złota wybierać wejdź na http://inwestycje.mennica.com.pl/zloto/proby-zlota/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.