niedziela, 23 stycznia 2011

Opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej wytwarzanej na własny użytek

Nie, to nie jest żart ani powtarzanie zasłyszanych plotek, ale smutny fakt, o którym robi się coraz głośniej. Powinno zainteresować to wszystkich dążących do samowystarczalności energetycznej swoich domów i przedsiębiorstw.

Pytanie podatnika: Wnioskodawca planuje wybudowanie przyzakładowej instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na użytek własny firmy. Czy wytwarzanie energii elektrycznej wyłącznie na użytek własny, tj. bez dokonywania sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej, podlega opodatkowaniu akcyzą?

Odpowiedź: Zużycie wyprodukowanej energii elektrycznej na potrzeby własne jest opodatkowane podatkiem akcyzowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 03.11.2010 r. nr ITPP3/443-131c/10/ZG.

http://tiny.pl/hcj2c

Co ciekawe zaraz po dodaniu tego linku na jednym z blogów w formie pełnej, a właściwie nieudanej próbie, dostałem najwyraźniej bana na reszcie blogów opartych na wordpress, na których regularnie komentuję. Nie mogę napisać żadnego komentarza z użyciem adresu strony. Rozumiem, że to jakiś zintegrowany system antyspamowy? Jeśli jest tak jak podejrzewam - to jednocześnie wygodne narzędzie do cenzurowania niewygodnych informacji.

11 komentarzy:

  1. Na pocieszenie dodam, że stanowisko skarbówki nie jest zobowiązujące dla całego kraju tylko dla danego rewiru. Kto wie może np. w Szczecinie czy innym mieście energia elektryczna na potrzeby własny nie jest obciążona akcyzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Swoją drogą dziwne postępowanie nie ma to jak "nagradzac" podatników za samowystarczalność i korzystanie z energii elektrycznej, która nie powstała z węgla.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukając w internecie znalazłem także interpretację dla zakładu przemysłowego na Górnym Śląsku - także musieli zapłacić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Piotr, widzę że masz bloga na wordpressie, czy możesz potwierdzić lub zaprzeczyć moim podejrzeniom co do zintegrowanej bazy antyspamowej w tym systemie?

    Tak czy inaczej, szykuje mi się ciekawa lektura twojego bloga

    OdpowiedzUsuń
  5. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym:
    Art. 30., ust. 1. „Zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.” - tak więc przedsiębiorca z podanego przez Ciebie przykładu będzie z akcyzy zwolniony.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety nie będzie zwolniony - energię elektryczną wytwarza bowiem z paliwam z odpadowego tłuszczu świnskiego, spalaną w generatorze z silnikiem diesla.

    Izba Skarbowa uznała, że nie jest to odnawialne źródło najwyraźniej.

    Najprawdopodobniej teraz przedsiębiorca opłaci akcyzę i rozmontuję instalację, ale zobaczymy co będzie dalej.

    OdpowiedzUsuń
  7. @ racjonalne-oszczedzanie - filtr antyspamowy wynika z posiadania wtyczki na danym blogu. Ja takiego nie mam i sam zatwierdzam pierwszy komentarz użytkownika. Kolejny dodawany jest już bez zatwierdzenia.

    OdpowiedzUsuń
  8. Izba Skarbowa stwierdziła jedynie, że generalnie "Zużycie wyprodukowanej energii elektrycznej na potrzeby własne jest opodatkowane podatkiem akcyzowym", nie odniosła się natomiast do tego, czy energia w rozpatrywanym przypadku pochodzi, czy nie, ze źródła odnawialnego. O pochodzeniu energii ze źródła odnawialnego nie decyduje Izba Skarbowa, lecz posiadanie dla energii świadectwa pochodzenia z OZE, wydanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, które to świadectwo uprawnia do zwolnienia od podatku akcyzowego.
    Ponadto, jeżeli energii nie sprzedaje się do sieci, a moc generatora(ów) nie przekracza 1MW, korzysta się ze zwolnienia z akcyzy na podstawie § 9. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. "w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego”: "Zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości."

    OdpowiedzUsuń
  9. @AAA222

    Filtr antyspamowy, automat, wszelkie żale kierować do firmy Google.

    OdpowiedzUsuń