Tanie drewno kominkowe - olcha

Niedawno w internecie znalazłem ciekawy post o produktywnym lesie odroślowym -  w dużym skrócie jest to plantacja drzew, w której np. co 8 lat wycinamy 1/8 drzew do pnia. Wycięta część plantacji bardzo szybko regeneruje się sama dzięki odroślom. Szczególnie leszczyna oraz olcha to gatunki polecane do tego typu uprawy. 

W dyskusji padła dyskusja aby zamieniać mało produktywne plantacje wierzby energetycznej, która to średnio sprawuje się jako roślina energetyczna, na las odroślowy. Taka plantacja dodatkowo może dawać nam plony grzybów, orzechów i owoców leśnych. Po nowelizacji ustawy o ochronie przyrody można bez pozwolenia urzedników wycinać drzewa do wieku 10 lat. Tak więc możemy pokusić się o posadzenie na naszym terenie drzew przeznaczonych na opał w proponowanym systemie, ewentualnie założyć produktywny żywopłot.

Drewno olchowe, dobry opał i smaczne wędliny
Osobiście miałem okazję wypróbować kilkuletnią olchę w roli opału - własnie takie całkiem grube już odrosty. Stwierdziłem, że olcha jest lepsza niż wierzba, lepiej się tnie, rąbie, szybko schnie, ładnie się spala w kominku i można na tym piec smaczne kiełbaski (tak przyznaje się bez bicia, piekę czasem kiełbaski w kominku).
Szczególnie do wędzenia mięsa drewno olchowe jest atrakcyjnym surowcem, ostatnio kupuję wyłącznie wędliny z dymu olchowego i jak dla mnie to rewelacja.
Z domowych opowieści wiem, że rodzina miała dawno temu zwyczaj palić w piecu wyłącznie drewnem, bardzo często właśnie olchowym i w kominie wędzić sznur kiełbas, na strychu mieli drzwiczki do przewodu kominowego i haki.

Darmowy lub tani materiał opałowy
O możliwości wykorzystania kilkuletnich olch z pola sąsiada, jako bardzo dobrego opału i materiału na kiełbaski dowiedziałem się od ojca właśnie.
Dodam, że przez większość ludzi (rolnicy, inwestorzy) ten materiał jest traktowany jako odpad, podobnie kilkuletnie brzozy i inne samosiejki.
Jeśli człowiek się dobrze rozejrzy po okolicy te odrosty na ugorach są praktycznie do pozyskania prawie za darmo (ew. transport i praca własna),
najczęściej jest to ścinane przez inwestora i rzucane na zgnicie.
Nasz sąsiad także uznał je za bezwartościowe drewno. Ja natomiast niewielkim nakładem pracy pozyskałem ten materiał i sprawdził się on bardzo dobrze.

P.S. Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko!!! Tak... to prośba dokładnie do Ciebie... jeśli spodobał Ci się mój wpis i dostarczył cennych informacji - polub profil mojej strony na Facebooku!!!  https://www.facebook.com/RacjonalneOszczedzanie
Zobacz także nowy artykuł na nowym blogu:

Tanie drewno do ogrzewania zimą.


 

Komentarze

 1. Tak gwoli ścisłości współczesne plantacje wierzby to to są właściwie swego rodzaju lasy odroślowe, z tym, że uprawianie ich w monokulturze, usilne zwalczanie chwastów powoduje, że są mało żywotne.

  Olcha ma jeszcze taki plus, że wiąże azot atmosferyczny, więc nie trzeba jej dodatkowo nawozić azotem (wierzbę by miała jakieś słuszne przyrosty wypada). Nawozy azotowe jako zależne od ceny gazu (czy innego źródła energii) będą w przyszłości prawdopodobnie tylko drożeć.

  Sam kiełbasy z dymu olchowego świadomie nie jadłem, ale pewnie musi być wyborna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mnie także martwi jakość spalin z wierzby i wpływ na cały układ, nie wiem czy u Ciebie, czy na agepo czytałem o większej w nich zawartości siarki

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, jak z siarką w wierzbie, ale kto ma wybór, to stara się nią nie palić, bo ma stosunkowo dużo chloru, który w wysokich temperaturach (jak się spala) przyspiesza korozję kotłów czy innych elementów metalowych.

  Jeszcze taki wskazówki od starszego (stażem) blogera:

  Polecam gdzieś w widocznym miejscu dane kontaktowe (jeśli chcesz, żeby ktoś się z Tobą kontaktował). Druga sprawa to wyłączenie tego kodu do potwierdzania komentarzy. Ja na starym blogu na blogspocie dorobiłem się w ciągu 1,5 roku chyba tylko 2 komentarzy spamowych zostawionych przez spamboty. W ten sposób (bez weryfikacji obrazkowej) zaoszczędzisz komentującym dużo czasu.

  Następna sprawa, to - masz wyłączone komentarze od osób anonimowych - to znacznie ogranicza ich ilość, bo niektórzy wybierają te opcję i się podpisują w komentarzu. No chyba, że sobie nie życzysz od anonimowych, to Twój wybór oczywiście.
  Te wszystkie rzeczy pozmieniasz w zakładce "Ustawienia" potem podzakładka "Komentarze".

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięki, zupełnie o tym nie wiedziałem - już sobie zmieniam

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam za wyciaganie starego postu, ale mam praktyczne pytanie:
  Ile drzew albo jaka powierzchnie trzeba przeznaczyc na te olchy, aby opalac regularnie w niewielkim kominku? Chodzi o szacunek, a nie dokladne liczby, oczywiscie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że to dobre pytanie do Wojtka Majdy z blogu permakultura.net, z którego inspiracji powstał ten post.

  A posty proszę śmiało przeglądać i pytać - nie ma tu posziału stary/nowy. Każda informacja jest pisana tak aby być przydatna i dziś i jutro.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.