Inwestycja w whisky

Przedmioty luksusowe łączą cechy użytkowe z wyjątkową wartością materialną i artystyczną. Charakterystyczną dla nich cechą jest także rzadkość występowania, często granicząca wręcz z unikalnością. Naturalne jest przy tym zmniejszanie się ich ilości – co automatycznie podnosi wartość ocalałych egzemplarzy. Wszystkie te cechy sprawiają, że stanowią bardzo atrakcyjną formę lokaty kapitału, szczególnie, jeżeli odznaczają się niewielkimi rozmiarami i wytrzymałością na wpływ czasu.

Luksusowe alkohole wypełniają wszystkie powyższe kryteria – i nieważne, czy mówimy w tym momencie o winach, czy o alkoholach mocnych, w rodzaju whisky czy koniaków. Czy jednak inwestycja w luksusowy alkohol – a szczególnie whisky – to dobry pomysł?

Whisky atrakcyjna dla inwestora

Charakterystyczną cechą whisky – zarówno tej z niższej półki, jak i najbardziej rzadkich odmian – jest to, że po rozlaniu do butelek nie starzeje się już. W przeciwieństwie do wina, które z wiekiem nabiera nowych cech, whisky nawet po 100 latach przechowywania pozostanie taka sama. Ma to zarówno wady – wartość whisky zależy bardziej od jej unikatowości niż wieku – jak i zalety: przechowywanie whisky jest o wiele prostsze (a więc i tańsze), a potencjalny nabywca dokładnie wie, czego może się spodziewać.


Tym bardziej, że najszlachetniejsze odmiany whisky tworzone są tak, by od początku stanowić perfekcyjny trunek – dzięki czemu uznawana jest za najbardziej wykwintny alkohol na świecie. Jednocześnie - dzięki sprawnej akcji promocyjnej – stanowi wyznacznik statusu społecznego, klasy oraz gustu, a zalety te mają duży wpływ na wzrost popytu.

Mamy więc przedmiot stosunkowo niewielki, prosty w przechowywaniu i stosunkowo odporny na warunki zewnętrzne, o ściśle ograniczonej podaży – i gwarantujący, że dzięki naturalnym dla whisky procesom jej spożywania ilość będzie się zmniejszać. Dodatkowym atutem jest umiejętna współpraca największych producentów z branżą mody – limitowane edycje, łączące unikalny trunek i stanowiące osobne dzieła sztuki butelki regularnie ustanawiają kolejne rekordy cenowe. Co ciekawe – w ciągu ostatnich pięciu lat stopa zwrotu z inwestycji w whisky odnotowała wzrost o niemal 160 procent, wykazując jednocześnie odporność na wszelkie rynkowe zawirowania.

Inwestycje w alkohol w Polsce

Na naszym rynku inwestycja w whisky i inne luksusowe alkohole stanowi wciąż ciekawostkę – według magazynu Forbes pod koniec 2014 roku około 3 tysiące inwestorów ulokowało w tym sektorze łącznie 155 milionów złotych. Ponieważ jednak nasz rynek rozwija się w tempie nawet 20% rocznie, jest to dziedzina bardzo perspektywiczna, szczególnie w obliczu ostatnich wahań kursu franka i problemów związanych z zawirowaniami politycznymi. Jednakże – podobnie, jak przy innych inwestycjach – kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie, dzięki któremu uda nam się właściwie ocenić potencjał i cel inwestycji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?