Ile kosztuje kredyt na samochód?


Kredyt na auto to popularny sposób finansowania zakupu nowego samochodu. Banki, wykorzystując to zainteresowanie, na każdym kroku przekonują nas o najniższej racie i najkorzystniejszym oprocentowaniu kredytu właśnie w ich ofercie. Jak zatem odszyfrować prezentowane przez banki informacje i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie?
Wybierając kredyt na nowe auto warto zapoznać się z ofertą banków samochodowych, czyli powiązanych z producentami poszczególnych marek pojazdów. Ich atutem jest maksymalne uproszczenie procedur przyznania kredytu i skrócenie do minimum czasu niezbędnego do uzyskania decyzji kredytowej. Ponadto wszystkie formalności możemy załatwić w jednym miejscu, czyli w salonie sprzedaży.
Co zawiera „cena” kredytu samochodowego?
Osoby planujące sfinansowanie zakupu nowego samochodu przez autokredyt powinny zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Ten skrót określa całkowity koszt kredytu, zawierający m.in. koszty przygotowawcze, prowizje i ubezpieczenia. Przeglądając oferty różnych banków dobrze jest mieć na uwadze również nominalne oprocentowanie kredytu oraz prowizję bankową, która niestety często jest ujawniana w momencie podpisania umowy. Wysokość tego ostatniego elementu może sięgać nawet
5 proc., dlatego warto spróbować negocjacji. Koszt kredytu w dużej mierze zależy też od wybranego okresu kredytowania. Im dłuższy jest czas spłaty, tym więcej będzie kosztował nasz kredyt.
Przed wizytą w banku oblicz ratę kredytu przez internet
Dużym ułatwieniem w podjęciu decyzji może być wcześniejsze przeprowadzenie symulacji kredytu samochodowego. Taką możliwość dają internetowe kalkulatory, które nie tylko obliczą wysokość raty kredytu, ale wskażą jej poszczególne elementy. Tego typu narzędzia dostępne są na stronach internetowych wielu banków. Podobnym rozwiązaniem są porównywarki kredytowe, które analizują oferty różnych instytucji finansowych wskazując nam te dla nas najkorzystniejsze.
Analiza wyników w porównywarkach pokazuje, jak duże mogą być rozpiętości w wysokości miesięcznych rat między poszczególnymi ofertami. Przykładowo, w symulacji dla auta o wartości 60 tys. zł, przy założeniu 10 proc. wkładu własnego i 48-miesięcznego okresu spłaty, wysokość raty miesięcznej waha się od 1278 zł do 1511 zł. Wpływ na taką rozbieżność ma oprocentowanie nominalne, ale też prowizja, która stanowi znaczną część kosztów droższych kredytów. Niska prowizja sprawia, że rzeczywiste oprocentowanie jest znacznie korzystniejsze dla klienta. Wpływ na koszt mogą mieć też na przykład ubezpieczenia oferowane do kredytów, a także powiązanie z innymi produktami bankowymi. Niektóre banki oferują lepsze warunki kredytu dla swoich stałych klientów, którzy posiadają w danym banku, na przykład rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. 

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście zakup samochodu za gotówkę – nowe auto to jednak znaczne obciążenie dla domowego budżetu i niewiele osób może pozwolić sobie na taki jednorazowy wydatek. Z drugiej strony banki oferują rozwiązania, które pozwalają w relatywnie niedrogi sposób sfinansować zakup wymarzonego samochodu. Decydując się na kredyt na auto powinniśmy porównać propozycje różnych banków. Niezwykle ważne jest sprawdzenie wszystkich warunków oferty. Dokładna analiza ofert pozwoli nam wybrać produkt adekwatny do naszych potrzeb, a przede wszystkim – zaoszczędzić pieniądze.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.