Pożyczka bez oprocentowania znaczy za darmo? Opłaty w pożyczkach

Firmy pożyczkowe kuszą klientów ofertami tzw. darmowych pożyczek. Darmowa pożyczka oznacza – a przynajmniej powinna – że pożyczkobiorca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z racji owego zobowiązania finansowego.

Jednak czasami mamy do czynienia tylko z pożyczką bez prowizji lub bez oprocentowania. Jakimi opłatami różnią się od siebie? Jaka pożyczka jest faktycznie darmowa? Która pożyczka – bez oprocentowania czy bez prowizji – się opłaca?

Czym jest oprocentowanie, a czym jest prowizja?

Te dwa pojęcia są czasami mylone wśród pożyczkobiorców – a zwłaszcza wśród tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z rynkiem pożyczek. Istnieje ogromna różnica między kosztami z racji użyczenia kapitału a prowizjami i opłatami za wykonanie usługi, jaką jest pożyczka pozabankowa.Oprocentowanie pożyczki

Oprocentowanie pożyczek jest regulowane przez ustawę antylichwiarską Kodeksu Cywilnego, która mówi, że maksymalna wysokość odsetek w stosunku rocznym nie może przekroczyć czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Stawka oprocentowania jest natomiast ustalana przez Radę Ministrów.

Prowizja pożyczki

Czasami z obniżonym oprocentowaniem lub jego brakiem wiąże się podwyższona prowizja, która ma rekompensować pożyczkodawcy brak odsetek. Prowizje są pobierane np. za:
  • zawarcie umowy pożyczki z klientem (opłata przygotowawcza),
  • wcześniejszą spłatę pożyczki.

O ile oprocentowanie jest regulowane przepisami prawnymi, o tyle wszelkie opłaty administracyjne i prowizje – jeszcze nie, ponieważ nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, wyznaczająca maksymalną kwotę kosztów pozaodsetkowych, jeszcze nie weszła w życie . Na razie przy poszukiwaniu pożyczki za darmo lub pożyczki bez oprocentowania należy się upewnić, że:

  • w pierwszym przypadku nie zostaniemy obarczeni żadnymi dodatkowymi kosztami, skoro pożyczka jest faktycznie darmowa – po określonym okresie zwracamy tyle samo, ile pożyczyliśmy,
  • w drugim przypadku koszty prowizji nie powinny znacząco wzrosnąć, ponieważ może się okazać, że pożyczka bez oprocentowania – ale z bardzo wysoką prowizją – jest nie jest opłacalna.

RRSO prawdę Ci powie

Koszty pożyczki bez oprocentowania lub bez prowizji najłatwiej poznać i porównać dzięki RRSO – rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, czyli całkowitemu kosztowi pożyczki, wyrażonemu jako wartość procentowa całej pożyczonej kwoty w stosunku rocznym. Innymi słowy - RRSO zawiera wszystkie koszty, jakimi zostaje obciążony pożyczkobiorca.

Przy pożyczkach krótkoterminowych (na maksymalnie 30 dni) RRSO jest bardzo wysokie, ponieważ pokazuje, ile klient zapłaciłby za pożyczkę, gdyby spłacał ją cały rok. Nie należy się przerażać, jeżeli wynosi kilkaset lub więcej procent. Przy RRSO wynoszącym ponad 1000% może się okazać, że pożyczkodawcy oddamy tylko ok. 200 zł.

Porównanie RRSO, które musi być obowiązkowo podane przy każdym produkcie pożyczkowym, wskaże nam, która pożyczka na miesiąc jest najtańsza. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, RRSO przykładowej oferty z założeniami obliczeniowymi musi być podane w każdej ofercie, reklamie i także na stronie internetowej pożyczkodawców, jak na stronie: https://www.pozyczkomat.pl/strona/zalety-pozyczek.

Pożyczka za darmo i nie za darmo – przeczytaj umowy i regulaminy

Na rynku firm pożyczkowych np. Pożyczkomat.pl wychodzi z korzystną ofertą darmowej pożyczki do swoich klientów. Kwotę do 500 zł można pożyczyć za darmo na maksymalnie 7 dni. Po upływie tygodnia pożyczkobiorca zwraca pożyczoną kwotę, nie musząc zwracać ani złotówki więcej.


W zrozumieniu opłat związanych z pożyczkami online pomogą Ci FAQ, regulaminy, tabele opłat i kontakt z konsultantem za pomocą infolinii. Pamiętaj, że reklama nie przekaże Ci wszystkich ważnych wiadomości na temat pożyczki, która może się okazać nieopłacalna mimo 0% oprocentowania!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.