Jak efektywnie oszczędzać pieniądze?

Wielu osobom oszczędzanie kojarzy się z zaciskaniem pasa i mnóstwem wyrzeczeń. Tymczasem proces ten wcale nie musi być ciężką harówką. Można regularnie odkładać pieniądze, nie rezygnując przy tym z przyjemności jakie niesie życie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zacznij efektywnie oszczędzać pieniądze.  

Wbrew pozorom niskie dochody nie są największą przeszkodą w skutecznym oszczędzaniu. Praktyka pokazuje, że za wszelkie niepowodzenia na tym polu najczęściej odpowiadają dwie inne kwestie – niesystematyczność oraz brak jasno określonego celu, na jaki odkładane są pieniądze. O ile większość osób zdaje sobie sprawę z faktu, że bez konsekwentnej regularności osiągnięcie sukcesu w oszczędzaniu jest niemożliwe, o tyle ten ostatni czynnik bywa często bagatelizowany. A przecież to właśnie myśl o konkretnym, upragnionym celu finansowym, w największym stopniu mobilizuje do gromadzenia środków na jego realizację. Nieważne, czy chcemy uzbierać 3 tys. zł na przyszłoroczne wakacje, czy też 50 tys. zł na nowy samochód. Kluczowe jest to, żebyśmy określili, jaka kwota będzie nam potrzebna i do kiedy mniej więcej chcemy ją uskładać. Następnie pozostaje już tylko zoptymalizować swoje wydatki i zatroszczyć się o to, by odkładane nadwyżki finansowe nie leżały bezczynnie. Z tymi wyzwaniami każdy będzie w stanie sobie z łatwością poradzić. Pod warunkiem, że wcieli w swoją codzienność przedstawione poniżej zasady oszczędzania. 


Odkładaj pieniądze od razu po otrzymaniu wynagrodzenia 
Godnym polecenia rozwiązaniem jest regularne oszczędzanie stałej kwoty, równej np. 15 proc. miesięcznych zarobków. Bardzo pomocne przy realizacji takiego postanowienia będzie odkładanie odpowiedniej ilości gotówki od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu można bowiem nauczyć się gospodarować posiadanym kapitałem w taki sposób, aby systematyczne zamrażanie części dochodów nie skutkowało zbytnim obniżeniem bieżącej płynności finansowej. 

Nie korzystaj z zaoszczędzonych pieniędzy przed osiągnięciem celu finansowego 
Niezależnie od tego, czy horyzont czasowy oszczędzania na dany cel wynosi kilka miesięcy czy kilkanaście lat, należy trzymać się zasady, że przed uzbieraniem ustalonej kwoty nie będziemy w żadnym wypadku sięgać po zgromadzony kapitał. To bardzo ważne, bowiem każdy wypływ oszczędności oddala od realizacji celu, co z kolei nie pozostaje bez wpływu na motywację do dalszego odkładania pieniędzy. 

Odkładaj rozsądne kwoty 
Równie istotną kwestią jest odkładanie takiej kwoty, której zamrożenie nie obciąży nadmiernie domowego budżetu. Regularne zamrażanie zbyt dużej części wynagrodzenia, może bowiem doprowadzić do odczuwalnego obniżenia komfortu życia. Osoby popełniające ten błąd zwykle kończą swoją przygodę z oszczędzaniem w ten sam sposób: po kilku miesiącach mocnego zaciskania pasa porzucają plan oszczędnościowy i – chcąc zrekompensować sobie czas wyrzeczeń – w błyskawicznym tempie zaczynają roztrwaniać odłożone pieniądze. 

Oszczędzaj ,,automatycznie” 
Obecnie, istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają oszczędzać pieniądze w sposób łatwy, wygodny i, co najważniejsze, skuteczny. Mowa tutaj przede wszystkim o przelewach stałych oraz bankowych programach do automatycznego oszczędzania. Te ostatnie, stanowią chyba najciekawszą funkcjonalność powiązaną z płatnościami bezgotówkowymi, jaka pojawiła się w ostatnich latach. Ich istota polega na tym, że system samoczynnie zaokrągla kwoty transakcji wykonywanych przy użyciu karty płatniczej (lub oblicza ustalony procent ich wartości) i przenosi pojawiającą się nadwyżkę na specjalny rachunek oszczędnościowy. Dzięki temu można oszczędzać systematycznie przy okazji każdych zakupów, w ogóle nie angażując przy tym swoich sił i czasu.  
Naturalnie, w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów może również pomóc ustanowienie zlecenia stałego, w ramach którego środki będą regularnie przelewane na wybrany produkt oszczędnościowy. Trzeba jednak zadbać o to, aby przelew ten realizował założenia pierwszej wspomnianej zasady, czyli był wykonywany od razu po wpływie wynagrodzenia. 

Nadwyżki lokuj w bezpiecznych produktach oszczędnościowych 
Zaoszczędzone środki nie powinny leżeć bezczynnie – choć jest to oczywiste, niektórzy nadal trzymają je w przysłowiowej skarpecie. Tymczasem przechowywanie środków w gotówce nie tylko nie przynosi żadnych zysków, ale jest przy tym po prostu mało bezpieczne – w przypadku ewentualnej kradzieży, ryzyko odzyskania oszczędności jest praktycznie zerowe. Dlatego też odkładane pieniądze należy lokować przede wszystkim w bezpiecznych produktach oszczędnościowych, takich jak lokaty terminowe czy konta oszczędnościowe. Naturalnie, istotny jest również wybór atrakcyjnie oprocentowanego instrumentu finansowego. Obecnie, jedną z najbardziej wyróżniających się pod tym względem ofert, można znaleźć w banku SMART. Przykładowo, oferowane przez niego konto SMART PROCENT, odznacza się oprocentowaniem równym 2,5 proc. w skali roku, co przy panującej deflacji i przeciętnym oprocentowaniu rachunków oszczędnościowych nieprzekraczającym 1 proc., należy uznać za propozycję wyjątkowo opłacalną. Co więcej, rachunek ten można założyć w kilka minut i to bez wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę http://www.banksmart.pl/oszczednosci/smart-procent/ i postępować według zawartych na niej wskazówek. 

Jak zwiększyć swoje oszczędności? 
W wielu przypadkach, rozpoczęcie oszczędzania będzie wiązało się również z koniecznością dokonania optymalizacji bieżących wydatków. Dlatego też na zakończenie przedstawiamy kilka sposobów na zwiększenie miesięcznych oszczędności. Oto one: 
  • unikaj korzystania z pożyczek i kredytów, 
  • przygotuj plan wydatków na dany miesiąc i staraj się go trzymać, 
  • zrezygnuj z rzeczy, bez których jesteś w stanie się obejść (np. telefonu stacjonarnego, rozbudowanego pakietu TV), 
  • jeździj do pracy komunikacją miejską, a najlepiej rowerem, 
  • kupuj ubrania w czasie sezonowych wyprzedaży, 
  • na zakupy chodź z listą, 
  • sprzedawaj niepotrzebne rzeczy w Internecie, 
  • kupuj w sieci i korzystaj z porównywarek cenowych, 
  • nie kupuj niczego pod wpływem impulsu – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi duży wydatek, 
  • rozważ wykupienie Internetu, telewizji i telefonu u jednego dostawcy. 
W praktyce, to tylko wskazówki, gdzie można znaleźć dodatkowe oszczędności w ciągu miesiąca. Wprawdzie nie każda z przedstawionych pozycji sprawdzi się u każdego, niemniej jednak wierzymy, że powyższa lista posłuży jako inspiracja do przejęcia kontroli nad własnymi wydatkami. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.