Kredyt na samochód – w zwykłym banku, w banku samochodowym czy u dealera?

Kredyt to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu samochodu. Kierowcy decydujący się na taką formę zakupu mają do wyboru zwykły kredyt gotówkowy lub kredyt celowy tzw. samochodowy. Kredyty samochodowe charakteryzują się z reguły korzystniejszym oprocentowaniem, ponieważ auto stanowi zabezpieczenie dla banku. Wielu klientów staje przed dylematem – zaciągnąć kredyt w zwykłym banku czy skorzystać z oferty dostępnej u dealera?
Wybór sposobu sfinansowania zakupu samochodu zwykle ma znaczący wpływ na stan domowego budżetu nawet przez kilka najbliższych lat. Dlatego tak ważne jest, aby podejmowane decyzje były rozsądne i dobrze przemyślane. Zaciągając długoterminowe zobowiązania należy więc starannie przeanalizować różne oferty np. korzystając z internetowych kalkulatorów kredytu samochodowego, co pozwoli znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Wszystko w jednym miejscu
Zapewne duża część nabywców nowych aut ulega propozycjom finansowania oferowanym przez dealera. Zwykle są to oferty banku samochodowego danej marki lub innych instytucji, z którymi sprzedawca nawiązał współpracę. Jest to korzystne rozwiązanie ze względu na szybką i wygodną procedurę. Wszystkich formalności związanych z zakupem samochodu można dopełnić podczas jednej wizyty w salonie. Sam proces udzielania kredytu zwykle odbywa się w tzw. procedurze uproszczonej. Oznacza to ograniczoną do minimum ilości potrzebnych dokumentów oraz przyspieszenie wydania decyzji kredytowej, którą można poznać już w ciągu godziny.
Kredyt samochodowy na miarę potrzeb
Banki współpracujące ze sprzedawcami aut dostosowują swoje oferty do oczekiwań klientów danej marki dając im możliwość indywidualnego konfigurowania parametrów umowy. Częstą praktyką proponowaną przez dealerów, jest rozbicie sumy kredytu na dwie lub trzy raty, są to popularne kredyty 50/50 lub 3x33. W tym przypadku połowę ceny auta trzeba wpłacić przy zakupie, a drugą część w kolejnym roku lub spłacić wartość pojazdu w trzech równych transzach. Dla wielu kierowców jest to korzystne rozwiązanie, pozwalające rozłożyć w czasie spłatę ceny samochodu często niższym kosztem niż w przypadku comiesięcznych rat.

Kredyt gotówkowy to większa dowolność
Warto pamiętać, że uzyskanie kredytu samochodowego na używane auto może być problematyczne – dotyczy to szczególnie starszych pojazdów, które nie mogą stanowić wystarczającego zabezpieczenia dla banku. Z tego względu jedynym wyjściem może okazać wzięcie kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolny cel. Oprócz sfinansowania zakupu auta można w ten sposób pokryć np. cenę miejsca postojowego lub garażu. Niestety większa swoboda ma swoją cenę w tym wypadku wyższe oprocentowanie.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, która forma kredytu jest lepsza. Jak widać nie ma jednego uniwersalnego sposobu sfinansowania zakupu samochodu. W każdym przypadku wybór rodzaju kredytu powinien być podyktowany możliwościami finansowymi i potrzebami nabywcy. Z tego względu planując zakup auta na kredyt warto skorzystać z kalkulatorów kredytu samochodowego na stronach banków lub porady doradcy finansowego.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?