Przygotuj się do kryzysu finansowego. 5 wskazówek

Dzisiaj kilka szybkich wskazówek na przygotowanie się do kryzysu finansowego. Zasadniczo w temacie realności potencjalnie nadchodzącego kryzysu "wszystko już powiedziano"... przecież nawet wuj Adam przy niedzielnym rosole u babci Marysi siorbnął wymownie, otarł resztkę makaronu i kilka kropli rosołu z wąsa i powiedział "będzie kryzys". Z takim autorytetem nawet ja nie będę dyskutował...


OK. Żarty żartami, ale teraz na poważnie.

Jak osobiście przygotować się na kryzys? Kilka wskazówek.

1. Rozważ pozbycie się kredytu hipotecznego o zmiennej stopie procentowej. Dlaczego? Z uwagi na to jak mogą zmienić się twoje raty oraz/lub sytuacja finansowa w czasie kryzysu. Być może np. posiadasz dodatkową nieruchomość (działka budowlana, domek letniskowy), którą można sprzedać i szybciej spłacić kredyt.

2. Jeśli powyższe rozwiązanie jest niemożliwe spróbuj spłacać kredyt szybciej. Czy jest możliwość nadpłaty części kapitałowej kredytu w Twoim banku? Jeśli tak to spróbuj płacić nieco większą ratę.

3. Jak widzisz nie jestem zwolennikiem pozostawania w jakimkolwiek zadłużeniu w okresie kryzysu. Nie zadłużaj się. Zastanów się, czy zamiast obciążać się kredytem na wiele lat nie lepiej jeszcze trochę powynajmować mieszkanie (zachowując większą mobilność zawodową/geograficzną), unikaj drogich zakupów branych na raty.

 4. Naucz się oszczędzania (nie skąpstwa), trudno w jednym punkcie streścić wszystko o czym piszę od lat jednak postaram się, otóż - zawsze wydawaj mniej niż zarabiasz i utrzymuj odpowiednią rezerwę finansową.

5. Inwestuj w siebie. Zdobywaj nowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Ucz się. Spróbuj jakiejś małej dodatkowej działalności gospodarczej (na początek tzw. działalność nierejestrowana). Chodzi o to by nie być w 100% zależności od obecnego pracodawcy. W kryzysie sytuacja zawodowa może się zmienić.
 
c.d.n.

Na dzisiaj wystarczy ;-) Do tematu wrócimy w kolejnych wpisach. Zapraszam do rozmowy na FB.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.