Ogrzewanie elektryczne

Zbliża się powoli sezon grzewczy i tematy dot. ogrzewania także zagoszczą na tym blogu - napiszę dziś jednak coś, co wielu z was wyda się herezją - otóż ogrzewanie elektryczne też może być oszczędne!


Naturalnie może być oszczędne w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach - bo przecież na ogół nie jest, nieprawdaż?

Tak jest jednak w moim przypadku - sezonowo ogrzewam się lub dogrzewam podczas godzin pracy olejowymi grzejnikami elektrycznymi z Tesco, dokładnie takimi jak na obrazku powyżej. Koszt całej zabawy nie przekracza jednak z reguły 50 zł miesięcznie. Jak się już domyślacie - czas grzania nie przekracza zazwyczaj tych kilku godzin, a moc kilkuset W.

Powodem jest źle zaprojektowany i niesprawny system ogrzewania gazowego, jednak z uwagi na kwestie własności budynku, sąsiedztwo i różne sprawy prawne - nie opłaca mi się w żadnym wypadku drążyć sprawy - prawdopodobnie kosztowałoby mnie to więcej czasu i nerwów niż wydanie w sezonie dodatkowych 50 zł miesięcznie.

Rodzaje ogrzewania elektrycznego:


Konwektor - zaletą jest niska cena, wadą ciągły metaliczny smrodek rozgrzanych sprężyn w rdzeniu urządzenia, kolejne wady to brak bezpieczeństwa, urządzenie trzeba nadzorować, przykrycie konwektora grozi pożarem, grzejnik jest niebezpieczny dla dzieci. Urządzenie posiada niemal zerową bezwładność cieplną. Moje zdecydowane NIE.


Termowentylator
- to właściwie lekko zmodyfikowany konwektor ze wszystkimi jego wadami, zaletą jest możliwość użycia do chłodzenia latem oraz skierowania strumienia ciepłego powietrza na dany punkt, znana od czasów komuny farelka jest także termowentylatorem.

Promiennik
- cena nieco wyższa niż konwektor, ale prócz braku smrodku ma jednak większość wad konwektora - także nie używamy jeśli w domu są dzieci, także jest niebezpieczny jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe, także ma zerową bezwładność. Używanie promienników przypomina nieco grzanie się przy kominku, także można mieć takie urządzonko jeśli chcemy na promieniowanie podczerwone wystawić np. zbolałe korzonki. Generalnie jeśli chcemy doraźnie ogrzać tylko fragment dużego pomieszczenia - jest to jakieś rozwiązanie.

Grzejnik olejowy - działa na takiej samej zasadzie jak klasyczny żeberkowy kaloryfer, z tą różnicą że zamiast wody rozgrzewa się w nim olej mineralny. Urządzenie jest z reguły o wiele bezpieczniejsze niż te wspomniane wyżej, można zostawić je bez nadzoru, posiada z reguły dobrą regulację i termostat - jak wiecie z poprzedniego posta - jest to mój wybór do doraźnego dogrzewania pomieszczeń. Warto wydać nieco więcej i kupić ten grzejnik - to i tak relatywnie mały wydatek z późniejszymi kosztami grzania elektryką.

Być może mój opis powyżej jest dla wielu z was oczywisty, piszę jednak z myślą o tych, którzy stoją przed wyborem i szukają praktycznej porady.

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędny przepis: serca drobiowe dla smakoszy

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?