Wady i zalety kantorów internetowych.


Prężny rozwój serwisów służących wymianie walut sprawił, że w Sieci pojawiły się strony umożliwiające porównywanie ofert w wielu kantorach internetowych, a przede wszystkim ich weryfikację. Serwisy te określa się mianem porównywarek. Najbardziej znane porównywarki serwisów wymiany walut to m.in. kurencja.com, tanifranek.pl i strefawalut.pl.

Dlaczego warto skorzystać z tego typu portali? Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Primo, lwia część serwisów zawiera podstawowe informacje o kantorach czy platformach wymiany walut. Dzięki porównywarkom możemy dowiedzieć się o lokalizacji określonego kantoru, jego statusie prawnym, od kiedy działa, w jakich godzinach działa, ile wynosił kapitał zakładowy. Znajdziemy również dane teleadresowe takie jak numer telefonu czy adres e-mail. Zdarza się, że korzystając z porównywarek, możemy zapoznać się z ofertą danego kantoru. Z reguły jednak jest ona niepełna. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że te dane są z rzadka aktualizowane, dlatego dobrze jest je jeszcze zweryfikować w innym źródle.

Secundo, w porównywarkach platform wymiany walut możemy zostawić swoją opinię o danym kantorze, jak i przeczytać, co o danej jednostce sądzę inni. Co z pewnością pomaga odsiać ziarno od plew i wybrać najlepszą platformę. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że skrajne wartości bardzo zaburzają średnią oraz, że komentarze mogą być tworzone przez pracowników kantoru albo ludzi pracujący na jego zlecenie.

Priorytetem serwisów do porównywania kantorów internetowych jest zamieszczanie informacji o aktualnych kursach oraz spreadach. Mimo że jest to, w większość porównywarek, podstawowa funkcja, okazuje się być jednak zawodna i może zdarzyć się, że nie widzimy rzeczywistej oferty danego kantoru. Z czego to wynika?
  • serwisy nie „ściągają” na bieżąco kursów, które stanowią ofertę kantorów
  • niektóre kursy, które można zobaczyć w porównywarkach, to promocje (np. zerowy spread przy odpowiednio niskiej kwocie – równowartości czterystu euro)
  • niektóre kursy, które są prezentowane w takich serwisach, to kursy dostępne tylko dla bardzo dużych transakcji
  • część porównywarek oferuje serwisom wymiany walut promowane, wyższe miejsca w rankingu
  • oferty nie wszystkich serwisów są dostępne w zestawieniu portali do ich porównywania
  • rozbieżność pomiędzy kursem prezentowanych w porównywarce a kursem realnym może także wynikać z odstępu czasowego od ostatniej aktualizacji w określonym kantorze.

Wymienione wyżej punkty są dowodem na to, że do tego, co jest prezentowane przez serwisy do porównywania kantorów internetowych, należy podchodzić z dystansem i zdrową dozą krytycyzmu. Stwierdzenie jakoby korzystanie z tego typu serwisów było bezsensowne, jest z pewnością sporym nadużyciem. To z pewnością jest przydatne narzędzie, trzeba tylko pamiętać o jego ograniczeniach, weryfikując dostępne tam informacje.


Artykuł został przygotowany we współpracy z kantorem internetowym Liderwalut.pl – Wymiana walut online.- Infolinia:+48 58 5000 108

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?

Kresowa Zagroda - przeprowadzka z miasta na wieś.