Piramidy i stadiony.

Oglądając kolejne odcinki Ancient Aliens doszedłem do piramid w Egipcie i osobiście budowanie ich wydaje mi się do tego stopnia bezsensowne i ekonomicznie nieuzasadnione, że tezy zwolenników starożytnych kosmitów wydają się nabierać sensu.


Ale zaraz, czy we współczesnych czasach nie mieliśmy rewii politycznego debilizmu, ekonomicznego kretynizmu i ogólnonarodowego oszołomienia - masowej hipnozy (w mediach) która pchnęła nas do czegoś jeszcze durniejszego niż budowa piramid?


Jasne! Euro 2012 i stadiony! Polska, jako państwo, wydała grube miliardy na obiekty służące bardzo nielicznym, w dodatku przynoszące kolosalne straty i będzie tak dalej... rok w rok... aż do nieuniknionego wyburzenia stadionów (mówię właśnie, że to znacznie durniejsze niż piramidy, bo piramidy przynajmniej stoją po dziś dzień i przynoszą zyski z turystyki!) http://finanse.wp.pl/gid,15113264,kat,36874,title,Ile-tracimy-na-stadionach,galeria.html

Po stadionach pozostanie betonowe rumowisko, a nasi potomkowie dalej będą spłacać długi zaciągnięte na organizacje tych straceńczych igrzysk, w których w dodatku, na własnych stadionach, w żenującym stylu dostaliśmy w dupsko!

Komentarze

 1. Hmmm... bezsensowność i nieekonomiczność działań władzy jako dowód na pobyt kosmitów na ziemi...
  Remigiuszu, weźmy i zbadajmy tę hipotezę ;)
  Może jak nie Nobla to chociaż Ig Nobla dostaniemy? ;)))

  Te stadiony to mnie bolą podwójnie...
  Raz, że tyle pieniędzy zmarnowano, a dwa, że ja z tego wcale nie skorzystam, bo dobrowolnie to ja się raczej nigdy tam nie wybiorę
  Roman

  OdpowiedzUsuń
 2. po prostu skoro z ludzkiej perspektywy piramidy były bezsensowne - to może były potrzebne kosmitom

  jednak tę samą analogię można rozpiąć na euro 2012

  (ten post jest ironiczny)

  co do fanów piłki nożnej - 99% i tak oglądała mistrzostwa w TV więc po co dla tego 1% fanów budowano te megalityczne stadiony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo waadza potrzebowała piramid? ;)
   Roman

   Usuń
  2. pytanie po co?

   z punktu widzenia władzy ówczesnej lepiej było wyposażyć za tę kasę niezłą armię i podbić np. Mezopotamię

   Usuń
 3. Wiesz... splendor, "pablikrelejszyn"...
  Racjonalności się nie doszukuj...
  Zważywszy na to , że ludzie en masse postępują mało racjonalnie z własnymi pieniędzmi (racjonalnie tylko wówczas jeśli już naprawdę muszą) to nie ma sie co dziwić waadzy tym bardziej że waadza wydaje cudze, a nie swoje...
  Choć z drugiej strony... dzięki temu waadza kupiła sobie kilka kolejnych chwil spokoju, bo torchęl udzi miało (bezsensowną ale jednak) pracę i dostało za nią trochę czosnku cebuli i złotówek :)
  No i jakie pole do ustawienia (na stanowiskach i finansowo) tych tzw. "swoich"?
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale na krótko - bo więcej ludzi straciło pracę i firm zbankrutowało na tej hucpie, niż było pożytku

   kontrahenci masowo nie popłacili podykonawcom, pieniądze wyprowadzili przez spółki-córki, a sprzęt z egzekucji komorniczych pojechał teraz do Soczi

   jeden wielki przekręt

   Usuń
  2. Oczywiście, że na krótko...
   Bo w demokracji zasadniczo rządzi się "na krótko"...
   Robi sie tak żeby był dobry wynik w najbliższych wyborach...
   Myslenie (i działanie) z perspektywą 20-30-50-100 lat jest waadzy równie obce jak mi podpisanie się pod hipotezą "starożytnych kosmitów" :))
   W sumie po zastanowieniu muszę stwierdzić, że chyba każdej waadzy jest to obce, no może kiedyś myślano na kilkanaście-kilkadziesiąt lat do przodu i tylko w demokracji skrócono to do absurdu...
   Roman

   Usuń
  3. ale Tusk już rządzi drugą kadencję... czyżby przez "nieudolność"?

   przecież zgodnie z prawidłami demokracji polskiej należało przegrać i zostawić ten syf przeciwnikom

   Usuń
  4. No oczywicie... W pierwszej kadencji nie zrobił nic konkretnego dla Polski, teraz też do tego zmierza...
   Ale to jaby nie mój problem :) Raz już Polacy byli w takiej sytuacji i sobie poradzili, to i teraz sobie kiedyś poradzą...
   Córce tłumaczę, że trzeba "robić swoje" i wysysać dostępne możliwości, a reszta jest kwestią najbliższych 40-60 lat
   Roman

   Usuń
 4. Budowa piramidy była dla Egipcjan aktem religijnym. Od dawna już zarzucono hipotezę (zresztą, przez Herodota zapodaną, 2500 lat temu - czyli... 2000 lat po zbudowaniu piramid!), że budowali je niewolnicy poganiani batogami. Było to coś w rodzaju wotum całego egipskiego ludu i wszystko wskazuje na to, że udział w budowie był dla zwykłego Egipcjanina NAGRODĄ i wielkim zaszczytem!

  Natomiast podbój Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e...? Do zrobienia, tylko po co..? Tak odległej prowincji przy ówczesnej logistyce utrzymać by się nie dało - a co by chłopów zginęło po drodze transportując za wojskiego jego bagaże - o tyle zmniejszyłaby się powierzchnia ziemi uprawnej w Egipcie... Jak to już całkiem akuratnie Prus w "Faraonie" wywiódł!

  Z tego punktu widzenia, budowa naszych stadionów ma DOKŁADNIE TEN SAM SENS. Jest to religijne wotum, które nasz umęczony lud złożył, rękoma swego Wielkiego Przywódcy, na ołtarzu ekonomii popytowej i populizmu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w jaki sposób harówa w upale mogłaby być zaszczytem, tego nie pojmę

   Usuń
  2. Wiesz, historia zna gorsze zboczenia! U Majów największym zaszczytem było dać sobie na żywca wyrwać serce w ofierze dla bogów (lub - ale to raczej dziewczynki: dać się utopić w studni...).

   Od dawna wiedziano, że uprawiana przez nich gra zespołowa, przypominająca trochę piłkę ręczną (kauczukowymi piłeczkami) miała znaczenie religijne. Ale dopiero nowsze badania pozwoliły na sformułowanie hipotezy, że w ofierze składano bogom ZWYCIĘSKĄ drużynę!

   Usuń
 5. Jak zaczną niszczeć to zrobi się z nich jarmarki europy ;P, wtedy pewnie będą zarabiać i przyniosą więcej kasy niż dziś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Robert - reklama na tym blogu jest płatna i nie ma od tego wyjątków, z przykrością muszę skasować Twój komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze można będzie z powrotem urządzić targowiska :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi się podoba piękny stadion narodowy (jest naprawdę super w porównaniu z poznańskim, czy wrocławskim). Cieszę się też, że nie ma tam paskudnego targowiska prowadzonego przez ludzi z półswiatka i wszystkiego co się z tym wiązało.
  Był to oczywiście znaczny wydatek, ale bądźmy szczerzy, w obecnej Europie wstyd mieć rozpadające stadiony sprzed 50lat i ogromny bazar w centrum stolicy.
  Gdyby nasz kraj był położony między Pakistanem, Bangladeszem, a Indiami, a nie w środku Europy, nie musielibyśmy przejmować się takim inwestycjami. Jest jednak inaczej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.