Każdy dba o swoje - psychologia i porządek

Mieszkam na blokowisku, ale rodzinę mam "na domkach", czasem spaceruję też po osiedlu domków jednorodzinnych graniczących z moim blokowiskiem, akurat nie mam psychiki zazdrośnika i mogę spokojnie tamtędy przechodzić bez psychicznego spalania się (wiem też, z relacji z kilkoma znajomymi z tego osiedla, że te domki są najczęściej okupione ogromnymi, jeszcze nie spłaconymi kredytami, więc tym bardziej zazdrość wobec nich jest mi obca).

Dlaczego miło mi się spaceruje przez osiedle domków? Otóż człowiek ma w mniejszym lub większym stopniu potrzebę organizacji swojej przestrzeni i poczucie estetyki - nowe osiedle domków jest ładne i czyste! Przyjemnie mi się patrzy na to otoczenie.

Blokowisko po sobotniej nocy, zanim w poniedziałek sprzątaczki ruszą do boju, często przypomina jakieś pobojowisko, gdzie nie raz widać oznaki dewastacji a na trawnikach pod blokami zalegają puszki i butelki.

Nie ma tego na domkach - bo każdy dba o swoje!


Jestem właśnie po krótkim przeglądzie archiwum komentarzy i widzę, że czeka mnie jeszcze mnóstwo pracy przy porządkowaniu bloga. Problemem okazali się użytkownicy anonimowi, po tym jak po cichu, jakiś czas temu, włączyłem tą możliwość na blogu.

Tyle złośliwości, jadu, trollingu i czegoś, co w realnym świecie nazwałbym chęcią dewastacji dawno nie widziałem. Grubo ponad połowa postów anonimowych to psychologiczny gnój i próba... no właśnie... próba czego?

To jest właśnie przyczyna, dla której komentarze anonimowe tu nigdy nie wrócą. Osoba pisząca spod WŁASNEGO nicka na ogół nie robi zamieszania, dba o swój internetowy wizerunek, tak jak mieszkańcy domków o swoje obejście. Anonimowi w dużej części zachowują się jak pijana blokerska dzicz w sobotnią noc.

Wiem, że dla niektórych, kulturalnych osób opcja "anonim" jest wygodna. Niestety, nikt mi nie płaci za pracę moderatora - z tego bloga praktycznie nie czerpię korzyści finansowych (reklamy i linki dają śladowe korzyści) - w związku z tym mam zamiar ułatwiać sobie życie administratora bloga, przy okazji zapewniając Drogim Czytelnikom przyjemnie miejsce do spędzania czasu w internecie.

Komentarze

 1. A ja mieszkam na nowym (z 10 lat chyba ma) blokowisku i jestem pozytywnie zaskoczona dbałością o czystość. Częściowo jest to pewnie zasługa zarządcy osiedla, ale sąsiedzi też zasługują na pochwałę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na moim osiedlu także administracja dba o czystość

   natomiast mieszkańcy już niekoniecznie - i o to mi właściwie chodziło - na szczęście jest przymus opłacania sprzątaczki do korytarzy i otoczenia budynku

   puszki i butelki na przykład lądują przecież pod oknami tych co je wyrzucają - pod swoimi oknami w domkach jednorodzinnych nikt nie śmieci - nieprawdaż?

   Usuń
 2. Zawiść w sieci jest porażająca. Szczególnie anonimowa. Czytanie komentarzy na YT czy portalach informacyjnych jest niczym rozrywka... dobra decyzja.

  PS. Wydaje mi się czy tam jest "dla"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z drugiej strony wyłączenie anonimów oraz Nazwa/url to wyraźnie mniej dyskusji, komentarzy, a także wyraźny % mniej oglądalności bloga

   czyli wskazówka dla młodego stażem autora bloga - aby jednak dopuszczać i potem moderować :)

   mimo wszystko - ja muszę zredukować czas poświęcany na administrację bloga - trudno, odrobinę mniej będzie się działo

   pisanie postów w przysłowiowej przerwie na kawę, nie jest dla mnie obciążeniem - ale moderacja i niuanse późniejsze - owszem

   korekta zrobiona - dzięki - proszę na przyszłość też zgłaszać

   Usuń
 3. Nadal jest "dla" chyba miało być dba :)
  Interia to taki polski największy zlepek shitu... Nie tylko po komentarzach ale i po artykułach. Najgorsze jest, że ludzie, to czytają i w to wierzą. Och Polandia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. korekty wczoraj nie załapało, dziś już ok

   proszę zgłaszać usterki na przyszłość - będę wdzięczny

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.