Żarówki LED - realne problemy i rzeczywiste oszczędności

O technologii LED jako takiej powiedziano już w internecie chyba wszystko, zatem nie chcialbym w tym poście odkrywać Ameryki na nowo, tylko jak najszybciej przejść do rzeczy - czyli konkretnych wniosków z moich poszukiwań i eksperymentów z LED.
 
Charakterystyka światła, barwa światła i zdrowie
Oczywiście, zanim napiszę o oszczędności, muszę wspomnieć o zupełnie innej charakterystyce światła LED, nie będę się rozwodził nad uzasadnieniem naukowym, natomiast jest ono wyraźnie inne, charakterystyczne, w większości żarówek LED bardziej skupione, choć są już LEDy z odpowiednią optyką w części niwelujace ten efekt. Światło LED po prostu trzeba polubić, albo zrezygnować z tej technologii. Bardzo ważna jest barwa światła, którą należy dobrać odpowiednio do potrzeb. Osobiście do zastosowań domowych polecam barwę ciepłą poniżej 3300K, do zastosowań technicznych/awaryjnych i latarek barwę zimną powyżej 5000K.
Na temat oświetlenia LED jest wiele kontrowersji dotyczących wpływu na zdrowie i psychikę, a wiemy że to jest bezpośrednio związane z oszczędnością (problemy zdrowotne=duże koszty). Są przeciwnicy i zwolennicy w tej kwestii. Polecam zbadać temat samodzielnie, natomiast jedno jest pewne - bezpośredni skupiony strumień światła LED skierowany na oczy może je uszkodzić! Nie instaluj zatem punktowych LEDów jeśli masz ciekawskie dzieciaki, które wlezą wszędzie, we wszystko wsadzą ręcę, itp.

Rzeczywiste oszczędności przy zastosowaniu LED
Żarówka LED mimo symbolicznego zużycia prądu może zastąpić jedynie niskiej mocy żarówki tradycyjne bądź halogeny. Według reklam 1W LED odpowiada max. mocy 8W, jednak z uwagi na zupełnie charakterystykę i barwę światła w rzeczywistości w twoim systemie może to być np. relacja 1W do 5 - 6W.

I teraz drodzy czytelnicy, proszę samodzielnie policzyć ile możemy zaoszczędzić instalując LED o mocy 2,5W w miejsce halogenu 20W, proszę pomnożyć to przez średni czas używania, cenę jednej kilowatogodziny (czyli kosztu użycia urządzenia 1000W przez 1h), a także ceny dobrej jakości żarowki LED wynoszącej w porywach nawet do 30-40 zł (ceny wahają się nieustannie, bo wciąż jest to nowa technologia). Tym, którym nie chce się liczyć podam, że czas potrzebny tylko na sam zwrot zakupu żarówki LED musi być liczony nie w miesiącach, ale raczej latach, ponieważ dodatkowo potrzebny nam jest...

...prawidłowo zaprojektowany system oświetlenia LED,
a taki system to niestety dodatkowe koszta, o czym dość często zdają się "zapominać" sprzedawcy zachwalający szybkie korzyści i oszczędności związane z zakupem w ich sklepie. Drogie przecież żarówki LED 230V wpięte w system bez odpowiedniej stabilizacji napięcia i ukladu przeciwprzepięciowego padają jak muchy. Pytanie tylko czy żarowka LED 230V padnie kilka dni, czy kilka miesięcy po zakupie. Minimum co musimy zrobić to zakup i wpięcie między zasilanie a dajmy na to lampkę z żarówką LED dobrej listwy antyprzepięciowej kosztującej do kilkudziesięciu zł.

Ciekawym rozwiązaniem może być jednak zastosowanie systemu oświetlenia LED 12V, z odpowiednio dobranym transformatorem oraz zabezpieczeniami. W każdym razie system oświetlenia uwzględniający LED 230V lub LED 12V najlepiej zaprojektować od podstaw, np. przy budowie lub remoncie domu, od początku myślac właśnie o tej, a nie innej technologii.

Realne zastosowania domowe w chwili obecnej:
To raczej jeszcze nie samodzielne oświetlenie jako takie, ale raczej doświetlenie, światła dekoracyjne, światła punktowe, czy delikatne "złamanie mroku" np. w oświetleniu otoczenia naszego domu, lub w lampce nocnej. Korzystnie jeśli zastosujemy żarówki LED w lampkach palacych się całą noc bez przerwy, bo wtedy nasza kalkulacja oszczędnościowa zacznie mieć sens.

Z powodu niskiego zużycia prądu LEDy będą miały ekonomiczny sens w drogich, awaryjnych lub alternatywnych instalacjach 12V z użyciem fotowoltaniki (panele sloneczne PV), lub energii wiatrowej.

Alternatywy
Jeśli nie posiadasz instalacji realnie dostosowanej do żarowek LED, to w zastosowaniach dodatkowych, które opisałem powyżej lepsze będzie zastosowanie świetlówek kompaktowych, w zastosowaniach wewnątrz domu lepsze efekty oszczędnościowe przyniesie odpowiednia optymalizacja istniejących rozwiązań.

P.S. Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko!!! Tak... to prośba dokładnie do Ciebie... jeśli spodobał Ci się mój wpis i dostarczył cennych informacji - polub profil mojej strony na Facebooku!!!  https://www.facebook.com/RacjonalneOszczedzanie

Zobacz także nową wersję tego bloga pod nowym adresem: OSZCZEDZANIE.INFO.PL - na pewno zyskasz dzięki temu więcej wartościowych informacji, które pozwolą oszczędzić Ci pieniędzy!
 

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędny przepis: serca drobiowe dla smakoszy

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?