Przyszłość autostrad - Peak Oil, ceny ropy i spirala zadłużenia

Nadmierne kupowanie, a w tym przypadku, budowanie na kredyt przy skrajnie niesprzyjających warunkach ekonomicznych (Peak Oil) może skończyć się w jedyny możliwy sposób - źle.

To dotyczy naszych domowych finansów, ale dotyczy to także nowo budowanych autostrad. Firmy obsługujące autostrady w Polsce będą plajtować w przyszłości, przechodzić z rąk do rąk przy mnóstwie nadużyć finansowych a w końcu zostaną w pełni przejęte przez Skarb Państwa. Budżet skarbu Państwa jednak przestanie wytrzymywać ponoszenie nadmiernych kosztów utrzymania infrastruktury drogowej. Skończy się tak jak obecnie w niektórych stanach USA - rząd zrezygnuje z utrzymania niektórych dróg jako asfaltówek (nie usłyszycie o tym we wiadomościach w TVP! ale proponuję wpisać hasło 'gravel road', przykładowy wynik: LINK). Najpierw tak jak w przypadku USA z wielu dróg lokalnych (gminy, powiaty), następnie pójdą w odstawkę pojedyncze jezdnie dwupasmówek i autostrad.

Nasze piękne autostrady będą kiedyś wyglądać jak ta stara autostrada w Niemczech. W dobie PeakOil trzeba będzie z czegoś zrezygnować.

Powód jest prosty - asfalt jest produktem ropopochodnym, do produkcji cementu potrzeba ogromnych ilości energii. Dobra coraz droższe i deficytowe w epoce Peak Oil. (I nie mówcie mi proszę, że Peak Oil na razie nie ma - a ja jestem katastrofistą - we wiadomościach TV w niedzielę podano komunikat, że koncerny znacząco podwyższą ceny nawozów sztucznych - obecnych nie da się utrzymać. To jest dość silna korelacja z cenami i dostępnością ropy).

Jeśli nie wydarzy się cud, w postaci odkrycia nowego źródła taniej energii - obecna infrastruktura drogowa jest nie do utrzymania. Drogi w Polsce z powodów warunków klimatycznych podlegają dość silnej erozji - po prostu nie będzie nas stać na asfalt.

W przyszłości odpuścimy utrzymanie części infrastruktury, ewentualnie zamienimy dziurawy asfalt na drogach lokalnych na drogi szutrowe.

Komentarze

  1. nawozy = gaz ziemny

    to tak tylko w kwestii bezpośredniej korelacji,
    inna rzecz, że nasze kochane agenciarstwo ustaliło, że ceny importowanego z Rosji gazu będą ustalane na podstawie cen ropy, jak zacznie się na dobre rozróba w Iranie to będzie wesoło

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.