Odszkodowanie za słup energetyczny na działce budowlanej.

Dowiedziałem się właśnie o możliwości do dochodzenia odszkodowania za słup energetyczny i linie wysokiego napięcia na posiadanej działce budowlanej. Jakie warunki należy spełnić, aby dochodzić roszczenia?

- po pierwsze w księdze wieczystej musi być czysty dział, gdzie wpisuje się użyczenia - t.j. ma nie być tam istniejącego użyczenia.

- po drugie w umowie o doprowadzenie prądu nie może być klauzuli o użyczeniu

- po trzecie w umowie o dostarczenie prądu nie może być takiej klauzuli podpisanej przez właściciela terenu

(to są informacje od rep. specjalistycznej firmy zajmującej się dochodzeniem roszczeń, napisane ze "słuchu", z rozmowy tel.)

W praktyce sprawa może dotyczyć nieruchomości nabytych w latach 90-tych, gdyż wtedy energetyka nie przejmowała się sprawami prawnymi, oraz wcześniejszych, gdzie energetyka nie zadbała o dokumentacje.

W bliskiej rodzinie jest sytuacja, że na działce przebiega linia wysokiego napięcia i są dwa słupy, wstępnie rozeznałem sprawę telefonicznie i wydaje się, że podane warunki zostały spełnione - po powrocie z urlopu będę starał się dochodzić odszkodowania/rekompensaty za te słupy.


Fakt - taka sytuacja zmniejsza inwestycyjną atrakcyjność terenu - przez taką sytuację de facto zablokowania jest możliwość podziału dużej nieruchomości i sprzedaży jednej z części.

Komentarze

  1. nowe info:

    ile można dostać? realne są sumy w granicach 5 tys. zł za słup

    przy dwóch słupach, które są w rodzinie na działce, dobrym prawniku i udowodnieniu znacznego spadku atrakcyjności działki realne jest do 15 tys. zł

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?