Świnka skarbonka!

Świnka skarbonka na dobre zagościła w moim życiu! Prowadząc takiego bloga jak ten, jestem winien czytelnikom pewną dozę profesjonalizmu, nieprawdaż? Dotychczas rolę skarbonek spełniały u mnie dwa drewniane kuferki - jednak profesjonalista w oszczędzaniu powinien mieć rasową, profesjonalną, prawdziwą i oryginalną świnkę skarbonkę.... i koniec!


Na moim regale stoi zatem wielka porcelanowa świnka z otworem na monety. Skarbonka ma możliwość otwarcia - jest specjalny otwór na dole, który otwiera się dość trudno, ale nie trzeba jej rozbijać.

Postanowiłem, że w śwince będą lądować wszelkie monety poniżej 50 groszy, a jeśli w portfelu będzie ich dużo - także 50 groszówki. Dlaczego?

Po pierwsze unikam dzięki temu wypychania portfela (świnka jest już u mnie kilka dni, a kuferki od dawna) , po drugie mam efekt obcinania końcówek z zakupów - to co nieudolnie próbował nam wprowadzić mBank programem mSaver jest urzeczywistnione w lepszym, realnym wydaniu.

Co zrobię z oszczędnościami? To co zawsze - wydam na jakiś ekstra zakup, ewentualnie sprezentuję coś komuś bliskiemu (a co? nie jestem jakaś skąpa świnia). Zagospodarowanie wielkiej ilości drobniaków nie jest problemem - wrzucę je do maszyny liczącej w automatycznej kasie Tesco, chociażby...

A jak wygląda Twoja skarbonka?

Komentarze

 1. aha, równie często wrzucam takie drobne też do skarbonek wystawionych na cele charytatywne

  to i tak przeliczają automaty w banku, a jeśli każdy by się dorzucił, choć te parę groszy, na jakiś cel...

  tak czy inaczej wierzę, że oszczędzanie nie może mieć charakteru skąpstwa

  co jest wyrażone w tytule bloga... racjonalne oszczędzanie...

  racjonalne...

  OdpowiedzUsuń
 2. świnki póki co nie mam. jest tylko mała ozdobna puszka na szafce w przedpokoju. lądują w niej wszystkie drobniaki ktore znajduje w spodniach, w kurtkach, płaszczach, lub które z niewiadomych powodów przytargalam w dłoni (pewnie bylam tak obładowana, że ciezko mi bylo znalezc portfel w torebce).

  uff dobrze, że ta wychudzona świnka zniknęła w poście poniżej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wychudzona świnka to niestety to, co coraz częściej wciskają nam banki :(

   Usuń
 3. U mnie zamiast świnki działa tzw. portfel na drobniaki.
  Kiedy czasem zarobię więcej, odkładam oprócz drobnych także a to 10zł, a to 20zł.
  Potem mogę oddać Córce, kiedy potrzebuje na jakieś swoje drobiazgi :), a czasem sama idąc na małe zakupy biorę stąd, zamiast wypłacać od razu z bankomatu.
  Największy problem jest z tym liczeniem drobnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł na fajną, dużą skarbonkę to np. puszki na alkohole jakie często możemy spotkać dajmy na to po whisky. Wycinamy otwór i gotowe.

  PS. W ogóle wtórne zastosowanie przedmiotów w innym celu to świetna sprawa. Jest dużo inspiracji w sieci.

  A co do skarbonek ogólnie, to jest to fajna sprawa. Tego co do nich wrzucamy specjalnie nie czujemy (o ile ktoś nie wrzuca 5tek i niżej) a jak już opróżnimy pełną to można się mile zaskoczyć. Zastrzyk niespodziewanej gotówki która z jednej strony nie jest czymś na plus, bo w końcu po prostu tego nie wydaliśmy, a z drugiej często na tyle fajna sumka że już można coś podziałać.

  OdpowiedzUsuń
 5. macie rację ze swoimi patentami na skarbonki... oczywiści w poście jest trochę żartu

  wykorzystać dużą puszkę, czy stary portfel, super sprawa

  a drobniaki? choćby w banku muszą je przeliczyć i przyjąć na konto

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. reklama komercyjna na tym blogu jest płatna

   fussmoz@jadamspam.pl

   Usuń
 7. Ja mam do tego celu... kaczkę :-) Nabyłam ją zanim jeszcze to miłe zwierzątko zaczęło na stałe kojarzyć się z jedną z politycznych opcji. Od pewnego czasu (z wyżej wymienionego powodu) łypię na kaczkę mało przychylnym wzrokiem i myślę o zmianie formy skarbonki. Prócz miłych zaskoczeń i możliwości sprawienia sobie jakiegoś drobiazgu, zaskórniaki z kaczki wspierają mnie, kiedy np zamawiam kuriera opłacanego przy odbiorze towaru. Z przyczyn obiektywnych, nie mam możliwości wyskoczenia za róg do sklepu i rozmienienia np dyszki na drobne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma sprawy, możesz mi tą kaczkę oddać, rozumie się, z zawartością :D

   Usuń
  2. Hm... po tej propozycji odczułam, że jestem do tej kaczuszki (a szczególnie do jej zawartości) zbyt emocjonalnie przywiązana :-D

   Usuń
 8. A ja mam świnkę w łazience :) Zawsze sprawdzam kieszenie przed praniem ;)

  A żółtki wrzucam dziecku do jego skarbonki. Dzięki temu generalnie nie odczuwam jego bardzo drogiego hobby... (lego technic), a i on się uczy, że wszystkie pieniążki z kieszonkowego lądują w skarbonce i jak uzbiera konkretną kwotę, to spełnia jedno swoje marzenie z listy marzeń :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.