Lekki system dla starego komputera - Puppy Linux

Dziś obiecana odpowiedź na pytanie czytelnika:

Anonimowy pisze...
Mam pytanie. Czy jest jakis lekki i malo wymagajacycy system do kompa z procesorem 750 mhz 128 mb ramu. Uzywam xp. przegladrka k-meleon(znakomita), jestem zupełnym laikiem jesli chodzi o linuxa.


Tak, jest system przeznaczony specjalnie do takich komputerów - nazywa się Puppy Linux.
Jest dość łatwy, to mini-system typu Live - do uruchamiania z CD, USB albo nawet windowsowskiego dysku - bez "ruszania" istniejących danych na dysku. Jest baaaaardzo szybki.

Popularną edycją Puppy Linux jest Macpup. W przeciwieństwie do Puppiego, który wygląda mniej więcej jak Windows wzbogacony o kilka bajerów, Macpup to trochę inny wygląd i filozofia obsługi, ale generalnie ten sam rdzeń systemu i proste narzędzia:

(filmik dobrze oglądnąć na pełnym ekranie, doskonale widać szybkość działania)

Podaję jeszcze informacje z wiki:

Puppy Linux – dystrybucja Linuksa zapoczątkowana przez Barry'ego Kaulera, do uruchomienia której potrzeba tylko 64 MB RAM. Istnieje możliwość uruchomiania zarówno z CD, karty flash, nośnika pamięci USB.

Jest szybka, ponieważ cała mieści się w RAM dysku, więc po uruchomieniu nie musi się odwoływać do CDromu. Obsługuje polskie czcionki i dyski SATA.

(kliknijcie obrazek, dla oglądnięcia prostego pulpitu klasycznego Puppy Linux)

Puppy Linuksa można używać do bezpiecznego przeglądania Internetu, uzyskania awaryjnego dostępu do danych w wypadku awarii Windows, a nawet do zbudowania systemu komputerowego, w którym zamiast dysku twardego zastosowana będzie pamięć flash (o stosunkowo niewielkiej pojemności).

Aha, systemiki są w j. angielskim, co nie przeszkadza ustawić sobie polski układ klawiatury, a wersję językową niektórych programów dograć oddzielnie, np. w przeglądarce Firefox wcisnąć Tools i odszukać polskie wtyczki. Mi to akurat zupełnie obojętne czy mam polski czy angielski system. Polecenia są banalnie proste - nawet jak ktoś słabo zna język.

Edycja 12.08.2011: Zapraszam na mój nowy blog: http://lekki-linux.blogspot.com/

Komentarze

 1. Aha, koniecznie zobaczcie sobie trzecią minutę filmu - jak gościu pod MacPupem uruchamia Firefoksa na starym kompie (ile czasu to zajmuje???!!!).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błyskawicznie w porównaniu do Firefoxa na XPku na kompie o podobnych specifikacjach oO

   Usuń
 2. Fajne, fajne, gdyby nie ten brytyjski akcent :D Mi by się taki linux sprawdził, niestety ostatnie testy kompatybilności na linii linux-żona zakończyły się całkowitą porażką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak jest problem z angielskim, to jest łatwa polska dystrybucja o nazwie LinuxMint Miętowy Remix i mają także lekkie edycje, choć już nie tak lekkie i szybkie jak Puppy.

  Moja kobieta używa i Linuksa i Windowsa XP, dla niej bez różnicy, ważne aby dało się kombinować z fotkami, ma chodzić tu i tu Firefox i aby poczytać Pudelka, oglądnąć sklepy z ciuchami oraz inne babskie plotki.

  Ma na swoim kompie dual boot - dwa systemy - i sobie sama wybiera, który system chce uruchomić (bo np. przeglądarka fotek jej się bardziej podoba linuksowa a manager plików typu Commander w wersji windowsowej, itepe. złap tu chłopie logikę?).

  Oczywiście NIE KAŻĘ kobiecie administrować jakiegokolwiek systemu! Fantastą nie jestem.

  Co do testów kompatybilności - dużo użytkowników, nie tylko kobiety, panikuje już jeśli ikonka z czerwonym liskiem na pulpicie jest zamieniona przez ikonkę z białym liskiem polarnym.

  I to naturalne zupełnie.

  Nie dla nich jest testowanie czegokolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 4. dla anglojęzycznych maniaków IT:

  na osnewsie jest własnie dyskusja o naprawde archaicznych maszynach PC

  http://www.osnews.com/comments/24936

  OdpowiedzUsuń
 5. z tym brytyjskim chodziło mi o lektora filmu :) nie do końca łapałem kiedy mówi a kiedy mlaska :)

  OdpowiedzUsuń
 6. koleś najwyraźniej mlaska z zachwytu nad remasterem Puppy Linux, który stworzył :)

  używałem niedawno tego MacPup, rzeczywiście wybajerzony i miodny - teraz mam klasycznego Puppiego - identycznie jak z zrzutu ekranu

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny systemik. ŁAtwiej się instaluje od ubuntu, debiana, a na pewno szybciej.
  Nieco doświadczenia z linuxami nie zawadzi, chociażby w ustawieniu rozdzielczości i odświerzania ekranu - CRT.
  A, nie chwyta innych systemów przy instalacji gruba, ale to da się przeskoczyć

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?