Monety srebrne - przechowywanie

Dzisiaj krótko na temat przechowywania monet srebrnych, które preferuję jako drobną inwestycje w metale, zamiast złota. Na temat tej preferencji jeszcze napiszę (bo ja lubię też "zimne" srebro "estetycznie"), natomiast dziś coś dla początkujących, którzy chcieliby kupić monety.


Srebro, co większość z was wie, czernieje, pokrywa się nalotem, ulega korozji (monety często nie są wykonane z czystego 100% srebra), aby utrzymać dobry stan monety (=osiągnąć większą wartość przy ewentualnej odsprzedaży) należy je odpowiednio przechowywać.

Posiadam np. uncjową sztabkę wydaną przez bodajże Credit Suisse, która jest hermetycznie zatopiona w plastiku, a właściwie w karcie plastikowej. Jest to dosyć wygodne rozwiązanie. Można taką kartę włożyć do portfela i chwalić się przed kumplami (ot. jakiś temat do rozmowy jest - każdemu się oczy rozświetlają na widok kruszcu).

Monety typowo kolekcjonerskie trzymają wartość nie tylko z powodu metalu, ale także cech kolekcjonerskich, limitowana seria, itp. - takie monety można trzymać luzem, ale od dotykania palcami zatłuszczają się, ulegają korozji, ich stan pogarsza się - tu zdecydowanie warto zainwestować w plastikowy kapsel, który zabezpiecza monetę.

Monety bulionowe, z masowej produkcji (np. taki Maple Leaf) trzymam w plastikowej - foliowej koszulce - niestety nie zabezpiecza to przed wilgocią, taką monetę także czasem bierze się do ręki (w końcu chce się poczuć zimny metal w dłoni - no nie?) ale ceną jest jak pisałem pogarszanie stanu monety, zatłuszczenie, drobne uszkodzenia. Spadek wartości jest mniejszy, w końcu to zwykła bulionówka (tzn. w jej wartości dominuje masa metalu, a nie element kolekcjonerski). Nie czyściłem jeszcze swoich monet bulionowych, ale znajomy jubiler mówi, że płyn za ok 10-15 zł załatwi sprawę i przywróci im blask jak z chwili zakupu.

Posiadam, jak poprzednio pisałem, przedwojenną dychę, która jest po prostu trzymana luzem i mimo wielu lat jest w dość dobrym stanie, jednak jej skład to, jak wnioskuje z dyskusji na blogach, domieszka 25% jakiegoś metalu, który nadaje srebru twardość.

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędny przepis: serca drobiowe dla smakoszy

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?