Urok przedmiotów z poprzedniej epoki.

Piszę ostatnio o starych komputerach bo się po prostu na tym znam, to moje hobby od wielu lat i nie wykluczam także przyszłej pracy w tej branży. Siłą rzeczy będę wspominał o sprzęcie, ale rozumiem, że nie każdy z was podziela moje zainteresowania.

Namawiam oczywiście do rzeczywistego wykorzystania starszych komputerów wedle filozofii, że nie powinno szukać się coraz szybszych maszyn do coraz wolniejszego i badziewnego oprogramowania, tylko odwrotnie. Róbmy coraz wydajniejsze oprogramowanie, a o ile nie jest to możliwe - utrzymajmy żywotność starych komputerów dobierając jak najlepsze programy. O tym będzie więcej w innych postach.


Nie raz zdarzyła się sytuacja, że kupiłem sobie nowy gadżet techniczny, ostatni krzyk mody, full wypas sprzęt za konkretne pieniądze. Satysfakcja była, ale zawsze mi wszystkie nowinki techniczne jakoś szybko powszechnieją.

Pamiętam natomiast dziką satysfakcję z wygrzebania ze strychu starego gramofonu i winylowych płyt. I to w czasie kiedy dynamicznie wchodziły płyty CD (napęd+odtwarzacz CD także kupiłem). Odtwarzanie z winylu miało urok, którego nie dały mi "sterylne" CD. Kosztowało mnie to tylko trochę majsterkowania przy głośnikach.

Jedną z rzeczy które dały mi największy fun i radość było grzebanie się przy starych radioodbiornikach po Dziadku. Spędziłem przy nich więcej czasu, niż przy hi-tech full wypas markowej mini wieży, którą sobie w końcu sprawiłem.

Zabawa w retro jest często dość tania - i przynosi więcej satysfakcji niż najnowsze, drogie sprzęty i przedmioty.

Czy wy też macie takie swoje przygody z retro i starociami?

A czy pogardzilibyście takim tuningiem starego Wartburga? Albo takim jak poniżej?

Komentarze

 1. Brat miał szpulowiec Unitra ZK-145, pamiętam za dzieciaka jak z radiowej trójki nagrywaliśmy muze, kiedyś min. puścili całą płytę Mike Oldfield`a Tabulars Bells , Potem ARIA była nawet w piwnicy stoi jeszcze, a WSK 125 (wiejski sprzęt kaskaderski;) też był

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie leży fantastyczna wieża Unitra Diora Hi-Fi, identyczna, jak na tej fotce:

  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Unitra-Diora_audioset.jpg&filetimestamp=20091128102024

  Jak moja siostra sobie ją sprawiła w połowie lat 80-tych, jaki to był bajer! A jakie głośniki! A jaka jakość dźwięku! A jaki klimat!
  Wydaje mi się, że wraz z postępem w technice coś tracimy, co było charakterystyczne dla starych sprzętów.

  Nie używam jej, bo mam swojego Philipsa z końca lat 90-tych, też niedługo (albo już) jest to sprzęt retro. Diora nie ma też CD i chyba radio trzeba przestrajać, czy coś. Poza tym coś szwagier namotał z kablami w Diorze i trzeba byłoby przerabiać. Niemniej jednak jest i może kiedyś ją uruchomimy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka wieża ma na pewno zewnętrzne wejście audio - więc to nie problem podłączyć zewnętrzne CD/MP3, itp.

  Sprzęt z klimatem, fakt.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?