Jak oszczędzać

Dziś kolejna część odpowiedzi na pytanie "Jak oszczędzać" oraz próba zapisania tego w kilku prostych zasadach. Po ostatnich postach wiemy, że w oszczędzaniu nie warto się za bardzo spinać a wtedy działamy skuteczniej - mam to wypróbowane w praktyce.

- cel - oszczędzanie, jaka każde inne działanie musi mieć jasny i wyraźny cel, mając cel działamy skuteczniej - celem może być nowy samochód, nowy komputer celem może być też luźniejsze życie w dużym komforcie, przy mniejszych dochodach (downshifting)

- psychologia - nic nie oszczędzimy, jeśli przeciwko naszym działaniom jest rodzina - rodzina musi chcieć oszczędzać, musi znać, rozumieć cel i go popierać

- przystąpienie do działania - to nic że poczytamy sobie pakiet literatury motywacyjnej/inwestycyjnej, jest nawet taka kategoria ludzi zwana "ćpunami motywacyjnymi" - ludzi ci faszerują się pozycjami motywacyjnymi, które rzeczywiście fajnie nastrajają do działania i samo ich czytanie daje uczucie spełnienia - ale NAPRAWDĘ trzeba zacząć działać, aby to miało sens - przewertujcie zatem bloga - i zastosujcie jakiś patent który mówi "jak oszczędzać" tu i teraz, realnie, jeszcze dzisiaj :)

Komentarze

  1. Według mnie ważne jest, żeby stawiać sobie realne cele. Bo jeśli w pół roku przybliżamy się do celu o 1% to szybko możemy się do niego zniechęcić. Co do reszty to się oczywiście zgadzam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo dobra uwaga - jasne, że cele powinny być realne do osiągnięcia

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?

"Nie bierz d**y z tej samej grupy." - oszczędzanie nerwów w relacjach z kobietami.