Jak kupić tanio telewizor LCD

Mój stary i niezawodny kuchenny telewizor kineskopowy 21" ostatecznie dokonał żywota, niechcący uszkodziłem kineskop i sprzęt został wystawiony dla złomiarzy. Pojawiła się konieczność znalezienia nowego TV o zbliżonych parametrach. Oczywiście w dalszym ciągu z dużą sympatią patrzę na starą i niezawodną technologie kineskopową, jednak dysponując dość ograniczoną przestrzenią w mieszkaniu w bloku oczywiście w pierwszej kolejności zwróciłem uwagę na płaskie telewizory LCD oraz LED.

Obowiązkowy obrazek w artykule o LCD to full wypas sprzęcior + dziewczyna.

Telewizory LED
Ładne, o dobrych parametrach, ale wyraźnie droższe od tradycyjnych LCD TV. Cieńsze i wyraźnie lżejsze, jeśli to dla kogoś ma znaczenie - można na przykład rozpatrywać powieszenie na ścianie o lekkiej konstrukcji - suporex, ytong czy regips, albo szkieletowa ścianka działowa. Kalkulacja kosztów w stosunku do klasycznego LCD zazwyczaj nie wypada przekonująco, ewentualne oszczędności na niższym zużyciu energii przez LED TV skutecznie niweluje wyższa cena w stosunku do LCD. Jak zwykle indywidualna kalkulacja kosztów rozwiąże tutaj dylemat oszczędnościowy. U mnie korzystniej wypada LCD.


Ceny telewizorów LCD
Ceny TV LCD w okolicach 19-22" okazały się niezbyt zachęcające, przy produktach markowych to nieubłagalnie suma większa niż 900 zł, na produktach no-name z TESCO lub innych tanich supermarketów można oczywiście trochę oszczędzić. Kwestia jakości, parametrów, itp. pozostaje jednak dyskusyjna. Osobiście kupiłem kilka produktów TECHNIKA, która to jest wewnętrzną marką TESCO i jestem na razie w miarę zadowolony, w ostateczności rozpatrywałem kupno telewizora tej marki.

Monitor komputerowy LCD w roli telewizora
Po konsultacji ze znajomym informatykiem, ostateczny wybór padł na nowy monitor komputerowy LCD HD 20" firmy ACER, kupiony w promocji za dokładnie 600 zł, monitor posiada także tuner TV analogowy i cyfrowy. Łącze HDMI oraz komplet innych niezbędnych łączy. Bez problemu połączyłem go z dekoderem telewizji na kartę SD łączem SCART. Jedynym słabym punktem okazał się dźwięk - głośniki w tym monitorze to żenada. Na szczęście posiadałem rezerwowy komplet dość mocnych głośników TECHNIKA (koszt głośników 50 zł) z TESCO. Z uwagi na stopniowe przechodzenie większości stacji na format panoramiczny 16:9 przy zdecydowanej większości kanałów mam obraz o 1 cal szerszy niż na telewizorze kineskopowym CRT 21" mimo formalnie mniejszej przekątnej.

Zakup okazał się strzałem w dziesiątkę. W przyszłości planuję go doposażyć w cichą jednostkę PC w stylu nettop / miniITX , prawdopodobnie coś własnej konstrukcji i używanie jako rezerwowego / alternatywnego komputera.

Edycja 29.09.2011: prawdopodobnie wykorzystam jednostkę Raspberry Pi jako bezgłośny komputer do zakupionego TV, a może nawet przy odpowiedniej konfiguracji do starszej plazmy.

Komentarze

 1. Ja kupiłem plazmę. Dlaczego nie LCD, ani LED?.
  Ponieważ plazma jest tańsza i mniej awaryjna. Na TV LCD i LED potrafią się pojawić pionowe paski, które wymagają wymiany matrycy co nie ma sensu. W LCD padają ponadto inwertery i świetlówki, a w LED-ach układy zasilające diody.
  50" kupiłem za 2100zł, za tą kasę mógłbym co najwyżej kupić 37-40"LCD. Rozdzielczość niska (1366x768), ale i tak oglądam go z daleka.

  OdpowiedzUsuń
 2. 2100netto + 23% VAT.

  OdpowiedzUsuń
 3. Także posiadam plazmę jako główny TV - pisałem w styczniu - i zgadzam się z argumentami na rzecz plazmy,

  tyle że teraz potrzebowałem małego płaskiego TV.

  OdpowiedzUsuń
 4. hmm to słaby biznes, za 2300 z VAT mozna kupic plazme LG 50PV350 z rozdzielczością FullHD ;)

  ps. nie ma telewizorów LED, są takie z podświetleniem LED, a to spora różnica.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Polsat cyfrowy - multiroom - problemy i pozorna oszczędność?

Zarabianie pieniędzy? Czy studia są potrzebne?

Oszczędna dieta - oszczędne żywienie - 200 zł na osobę na miesiąc. Jak przeżyć tanio?