czwartek, 5 lipca 2012

Jak wyrejestrować odbiornik RTV.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak wyrejestrować odbiornik RTV. Jest to i trudne i łatwe zarazem. Dziś napiszę jak to zrobić, ponieważ pomagałem znajomemu w tych formalnościach.

Oczywiście abonament RTV nie jest prawdziwym abonamentem, ani w sensie prawnym, ani w potocznym rozumieniu tego słowa. Abonament RTV to po prostu podatek od posiadania radia i/lub telewizora. Oznacza to, że nie ważne jest używanie TV, oglądanie TV, opłacanie abonamentu TV satelitarnej, itp. Masz telewizor i/lub radio - płać - tak mówi prawo.

Jak zatem wydostać się z pułapki opłacania abonamentu. Znajomy za moją poradą poszedł na pocztę z książeczką RTV i opłacił wszelkie zaległości abonamentowe. To ważne. Jeśli wyrzucimy książeczkę nie zwalnia to z obowiązku opłacania, bo dalej pozostajemy w rejestrach poczty i po jakimś czasie przyjdzie wezwanie do zapłaty i jeśli zignorujemy to wezwanie może to za sobą pociągać różne kwestie prawne.

Znajomy zgłosił w okienku fakt pozbycia się telewizora i radia z zajmowanego lokalu. Zostało to potwierdzone, podpisane i opieczętowane, a otrzymane pismo znajomy ma do dzisiaj w archiwum. Pracowniczka poczty oczywiście nie dowierzała i znajomy wyjaśnił, że ma zamiar wyjechać za granicę i w związku z tym w posiadanym mieszkaniu nie będzie odbiornika. Pracowniczka dopytywała się co dalej z mieszkaniem, czy będzie wynajęte. Znajomy zadeklarował, że będzie wynajęte na usługi biurowe, sprzedane, albo pozostanie puste, że jeszcze nie wie.

Prawdopodobnie takie wypytywanie się przez pracownika przyjmującego pismo nie jest zgodne z prawem, możemy zignorować pytania, ale jest to prawdopodobnie nieformalny wywiad kwalifikujący do kontroli przez pracownika poczty. Pracowniczka poczty zapowiedziała oczywiście prawdopodobną i rychłą kontrolę w celu potwierdzenia faktu, na co znajomy się uśmiechnął i powiedział "zapraszam". Kontrola się nie pojawiła.

Z tego co słyszeliśmy kontrolerzy RTV nie mają prawa wejść do lokalu (mieszkania), ale mogą o to poprosić i jeśli sami ich wpuścimy i zobaczą TV lub radio w mieszkaniu to w przypadku posiadania niezarejestrowanego odbiornika są kary. Słyszałem, że kontrolerzy mogą podawać się za inne osoby, lub zadawać pytania: Ja jestem z TV kablowej, sprawdzamy sygnał w budynku, czy u Pani telewizor odbiera? mogę sprawdzić gniazdko?

Oczywiście nie zachęcam moich czytelników do wyrejestrowania odbiornika, jeśli go rzeczywiście posiadają, bo to niezgodne z prawem, a mi nie wolno namawiać do czynności z prawem niezgodnych, wiec nawet mi do głowy takie rzeczy nie przychodzą. Przecież mój kolega wyjechał za granicę i rzeczywiście pozbył się odbiornika RTV. :-)Pamiętajmy, jeśli nie opłacimy abonamentu to ekipa z Warszawy, to całe towarzystwo wzajemnej adoracji i wzajemnego wsparcia nie będzie miało z czego żyć, realizować misji i jeszcze będą musieli zabrać się np. do uczciwej pracy fizycznej. A przecież nie chcemy, aby nasi ulubieni celebryci z wspaniałych seriali TVP, np. musieli grządki pielić, plony zbierać, albo koński nawóz widłami przerzucać, czy tytoń w celach ozdobnych mozolnie hodować w ogródku. Co to by było!!! Ojojoj! :-)

Przecież nie możemy zawsze popadać ten sam płaski, nudny i do niczego nie prowadzący materializm, unikając, dla własnej egoistycznej korzyści, jakże ważnej opłaty przyczyniającej się do realizacji publicznej misji TVP, która przecież jest naszym wspólnym dobrem. :-)

P.S. Moją opinię i parę kwestii dotyczących abonamentu także znajdziecie w poście: Abonament RTV. Rezygnacja z abonamentu RTV / wyrejestrowanie odbiornika.

P.S. Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko!!! Tak... to prośba dokładnie do Ciebie... jeśli spodobał Ci się mój wpis i dostarczył cennych informacji - polub profil mojej strony na Facebooku!!!  https://www.facebook.com/RacjonalneOszczedzanie

Zobacz także nową wersję tego bloga pod nowym adresem: OSZCZEDZANIE.INFO.PL - na pewno zyskasz dzięki temu więcej wartościowych informacji, które pozwolą oszczędzić Ci pieniędzy!
 

4 komentarze:

 1. Niestety na razie nie wyprowadzam się, ani nie sprzedaję domu, zatem dalej będę dokładać moje cegiełki do dobrobytu celebrytów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja telewizor sprzedałem 3 lata temu, odbiornik wyrejestrowałem i płacę abonament za radio (bo radio lubię). Pytań przy okienku ani kontroli nie było. A co chcę, to obejrzę w internecie, bez konieczności serwowania dziecku 15 minut reklam przed dobranocką. Z doświadczenia wiem, że wyciszanie fonii nic nie daje, dzieci uczą się reklam na pamięć. Jestem szczęśliwy, że nie muszę przeglądać programu TV w nadziei, że znajdę coś ciekawego. Przeskakiwanie po kanałach było jeszcze gorsze. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przy okazji podyktowałeś czytelnikom dobre rozwiązanie, wyrejestrować TV i posiadać /płacić za/ jedynie radio :)

   Usuń
  2. popieram Cię całkowicie - jednak ja z zasady nikomu nie narzucam swojej filozofii - chcą TV, nie będę robił walki ideologicznej we własnym domu

   Usuń