Czy warto używać systemu Linux? Trochę statystyk.

Jak wiecie jestem sympatykiem i aktywnym użytkownikiem systemu Linux. Używam go w 99% uruchomień komputera, mimo że na drugiej partycji mam też legalny Windows7. Aktualnie używam systemu LinuxMint Maya (aktualna wersja to LinuxMint 13) i planuje go używać do połowy roku 2017, kiedy to kończy się na niego oficjalne wsparcie techniczne i aktualizacje. (najpopularniejszy na świecie biurkowy Linux według Distrowatch.com)

Dlaczego? Jest wyraźnie szybszy niż Win7 (info dla linuksowców: używam trybu Gnome Classic No Effects), mniej zawalony setką pluginów, antywirusów, ikonek i odrębnych update'ów, jest wygodniej instalować oprogramowanie, którego jest mnóstwo za darmo i jest dobrej jakosci (Firma stojąca za LinuxMint czerpie zyski z kontraktów z wyszukiwarkami i Google).

Poza tym to de facto funkcjonalny klon Windows 7 - tyle że lepszy niż oryginał. Używam na nim identycznego zestawu aplikacji jak pod Windows. O ile człowiek nie jest zapalonym graczem, który musi mieć najnowsze gry na PC, albo grafikiem oddającym pliki do agencji/drukarni, itp. nie widzę powodu do używania Windows na domowym komputerze, zwłaszcza jeśli to jest Windows nielegalny lub stary i nieaktualizowany (Linux w mojej konfiguracji sprawnie pracuje na słabszym, kilkuletnim sprzęcie).



Trochę statystyk:

W ostatnim miesiącu pilnowałem, aby żaden z moich komputerów na jakiejkolwiek przeglądarce nie miał możliwości zliczania moich własnych odwiedzin (cookie). Statystyki są następujące.

- Linux 827 (3%)
- Macintosh 612 (2%)*
- Android 396 (1%)


*System dla Macintoshów nie jest Linuksem, ale jest systemem pokrewnym (uniksowym), więc zostawiam go w statystykach. Systemem z rodziny Linux o analogicznej filozofii użytkowania jak makówka jest Ubuntu. Od czasu zupełnego porzucenia przez Apple procesorów PPC nie ma właściwie zbyt głębokiej różnicy między PC z Ubuntu a makówką. Szkoda że prawdziwe makówki PPC odeszły w niebyt, a zostały jedynie drogie PC-ty z ładnym logo.

Aktualizowanym i wspieranym systemem oficjalnie dostępnym na prawdziwe, klasyczne komputery Macintosh jest właśnie Linux: popularne rozwiązania to LinuxMint PPC oraz Ubuntu PPC. Aha, jest też płatny system na te stare makówki: MorphOS, który zamienia je w funkcjonalne klony Amigi NG.


Android jest niczym innym jak zwykłym Linuksem, natomiast dość różniącym się od rozwiązań biurkowych. Czymś co definiuje Linux jest jądro systemu, a nie moje preferencje, więc zostaje, mimo że osobiście bym go nie uwzględniał.

Tak więc Linux stanowi 4% maszyn odwiedzających ten blog. To i mało, i dużo zarazem, biorąc pod uwagę, że Windows jest obligatoryjnie dołączony do 99% komputerów PC dostępnych w polskich sklepach, choć (jako Android) zaczyna wyraźnie dominować na tabletach i smartfonach.

Ciekawi mnie też te 2% z MacOS X, mimo że w Polsce to skrajnie niepopularny system.

Popularne posty z tego bloga

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

Oszczędny przepis: serca drobiowe dla smakoszy

Co zrobić jeśli Kobieta w domu nieustannie narzeka, że mało zarabiasz?