czwartek, 23 lutego 2012

Tanie podróżowanie - Grodziec - zamek z bajki

Akropol w Rodos
Po wczorajszym wpisie (post odświeżony - publikacja: styczeń 2011) krytykującym Egipt i Tunezję przypomniała mi się moja wycieczka na rodyjski Akropol. Częściowo na ten akropol wspiąłem się, częściowo podjechałem rozklekotanym lokalnym greckim autobusem bez klimatyzacji.

O ile samo miasto Rodos jest perłą średniowiecznej architektury, to po mojej krótkiej, aczkolwiek wyczerpującej podróży w upale czterdziestostopniowym ukazały mi się....

jakieś odrapane trzy i pół kolumny na krzyż...
...zarys fundamentu, oraz trochę porozrzucanych kamieni. I ja sobie mam wyobrażać jak to niby było w czasach świetności. Żenada, śmiech, porażka. Najciekawszym znaleziskiem historycznym na Akropolu było zakamuflowane w krzakach betonowe stanowisko obrony przeciwlotniczej z czasów II Wojny Światowej, ale czy to w Polsce nie ma ciekawych bunkrów?

Cudze chwalicie - swego nie znacie
Śmigając autostradą A4 w kierunku niemieckiej granicy, zdecydowanie warto zarezerwować parę godzin ekstra, albo nawet dzień i zobaczyć autentyczny, rasowy i niepowtarzalny zamek z bajki bijący na głowę dziesiątki miejsc na egzotycznych wczasach.

Zjeżdżamy z autostrady w okolicach Chojnowa, kręcimy się koło 20 minut po wioskach i oto naszym oczom ukazuje się to cudeńko:


Co ja będę pisał - więcej tutaj www.grodziec.com/galerie-zdj.html

Grodziec to godziny nieskrępowanych wędrówek po wszelkich zakamarkach zamku i fortyfikacjach (skontrastujcie to z minutowym przepędzeniem zapoconej wycieczki przez jakieś wnętrze piramidy!). To ogromna radość dla dzieciaków. To rozkosz dla podniebienia - dobra zamkowa kuchnia, staropolskie smakołyki na kiermaszach. Sympatyk militariów ma czasem okazje poćwiczyć strzelanie czarnoprochowe - ja ostatnio zapoznałem się z łukiem mongolskim. Panie docenią to, że dzieciaki zajęte, a mąż wreszcie szczęśliwy i przysiądą sobie na murku podziwiając widoki, albo spacerując po lesie koło zamku... la dolce vita!!!

7 komentarzy:

 1. Świetny miałeś pomysł na serię "Tanie podróżowanie", szczerze gratuluję.

  Wracając do najbliższej okolicy warto się rozejrzeć po okolicy, popytać znajomych, ponieważ np. w Lubuskiem w którym mieszkam są naprawdę ciekawe bunkry w Międzyrzeczu, ale także sporo jeszcze "nie turystycznych" atrakcji, np poniemieckich cmentarzy, jezior, ścieżek w lasach, i oczywiście dużo, dużo pagórków(niby nic w porównaniu do gór, ale jak ktoś mieszka na nizinie, albo pojezierzu to jest to naprawdę fajna atrakcja).


  Jak widać, warto się rozejrzeć po okolicy :)

  Pozdrawiam, Kuba

  PS mówiąc "nie turystycznych" miałem na myśli jeszcze nie popularne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, o MRU i Międzyrzeczu też tu będzie. Rodzina ma domek letniskowy w okolicy i bywam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli chodzi o tanie podróżowanie to polecam ojczystą Suwalszczyznę. Za dużo architektury i zabytków się tutaj nie uświadczy, ale za to przyroda, krajobrazy itp. wynagradzają to chyba z nawiązką. Można jeździć rowerem, spacerować i podziwiać widoki, czy popływać sobie w jeziorze. Jak Mazury, tylko nie tak skomercjalizowane. Tani nocleg nie jest dużym problemem.
  Poza tym warto skosztować smacznego, miejscowego jedzenia, jednak jeżeli o to chodzi to z cenami bywa baardzo różnie :(

  OdpowiedzUsuń
 4. o Suwalszczyźnie słyszałem, że są bardzo ładne krajobrazy, ale nie znam na tyle, aby coś napisać

  dobrze, że piszecie w komentarzach te informacje

  OdpowiedzUsuń
 5. ''Witaj, o MRU i Międzyrzeczu też tu będzie. Rodzina ma domek letniskowy w okolicy i bywam :)''Zapraszam na bloga:wkleiłam trochę zdjęć z MRU.
  Zarąbiaste miejsce!
  Polecam!
  Jest możliwość dogadania się z oprowadzaczami na 8 godz wycieczkę po "kanałach"

  OdpowiedzUsuń
 6. My z mężem jadąc na urlop zawsze staramy sie przy okazji jak najwięcej zwiedzić.Jeden wyjazd a mnóstwo wrażeń i pięknych okolic, zabytków.

  OdpowiedzUsuń
 7. wiem, że niektórym ciężko klikać po menu, więc podaję gotowy link do przykładowej galerii:

  ****TUTAJ****

  OdpowiedzUsuń